Başarılı Kadın Filmleri: Her Kadının İzlemesi Gereken 9 Film

5 dakikada okuyabilirsiniz


Başarılı Kadın Filmleri
Başarılı Kadın Filmleri
Başarılı Kadın Filmleri: Her Kadının İzlemesi Gereken 9 Film

Başarılı Kadın Filmleri: Her Kadının İzlemesi Gereken 9 Film: Tarih boyunca kadınlar pek çok alanda kendilerini kanıtlamışlardır. Bu, erkeklere göre daha geç ve zor olsa da kadınların başarıları ilham vericidir. Kadın mücadelesini anlatan filmler, güçlü kadın filmleri, kadın konulu filmler ya da feminist filmler bu ilham verici hikayelere sıklıkla yer verir. İşte kadınların başarılarını ve isterlerse her şeyi yapabileceklerini anlatan Başarılı Kadın Filmleri :

1. Başarılı Kadın Filmleri: Suffragette (Diren) 2015

başarılı kadın filmleri

IMDB: 6.9

Tarihin ilk feminist hareketlerinden birini anlatan, İngiltere’de oy hakkı için mücadele eden kadınların oluşturduğu bir topluluğa odaklanan film. Konunun merkezinde işçi sınıfından Maud var. Adaletsizliğe tepkisi, kadınların enerjisine olan hayranlığı ve mücadelesinin haklılığı onu hapislere kadar götürecek ama asla vazgeçmeyecek.

“Suffragette: Kadınların Oy Hakkını Kazanma Mücadelesi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

2.Başarılı Kadın Filmleri: Joy 2015

başarılı kadın filmleri

IMDB: 6.6

Joy henüz küçüklüğünden itibaren hayal gücü çok gelişmiş olan, yeni icatlar üretmenin peşine düşmüş bir kızdır. Hayatında, ailesinde yaşadığı zorluklara rağmen üretkenliğini hiç yitirmez; günlük yaşamda pratik konulara dair elinden her türlü iş gelir. Bu arada boşandığı eşi, sorunlu annesi, ilgi isteyen iki küçük çocuğu ve yarı belalı babasıyla “normal” bir hayat sürdürmeye çalışır. Fakat bir gün her şey canına tak eder ve Joy yarım bıraktığı hayallerinin bir notkasından tutmak için yeniden kolları sıvar…

3.Başarılı Kadın Filmleri: Hannah Arendt 2012

başarılı kadın filmleri

IMDB:7.1

Film 20. yüz yılın en önemli politika filozoflarından biri olarak kabul edilen Hannah Arendt’in hayatından yaklaşık 4 yıllık bir kesit sunuyor.

4. Başarılı Kadın Filmleri: Made In Dagenham (Kadının Fendi) 2010

başarılı kadın filmleri

IMDB:7.2

Bir komedi filmi olan Kadının Fendi, 1968 yılında İngiltere’de bir araba fabrikasında geçiyor. Cinsel ayrımcılığa dikkat çeken film bu ayrımcılığa karşı duran kadınların iş yerinde, evde veya sokakta maruz kaldığı olayları ve mücadelelerini anlatıyor.

5. Başarılı Kadın Filmleri: Carol 2015

başarılı kadın filmleri

IMDB: 7.2

Sosyetenin tanınmış isimlerinden olan Carol; New York’ta yaşayan evli, çocuklu ve zengin bir kadındır. Ancak sürdüremediği evliliğini bitirme kararı alır. Bir gün Manhattan’da lüks bir butikte çalışan Therese ile tanışır ve onu ilk gördüğü an çok etkilenir. Amerika’nın hiç alışık olmadığı bir durum olan bu aşk büyük mücadelelere sebep olacaktır…

“Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Altın Palmiye Ödülü Sahibi NBC’nin 9 Filmi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

6. Başarılı Kadın Filmleri: Two Days, One Night (İki Gün Bir Gece) 2014

başarılı kadın filmleri

IMDB:7.4

Küçük bir şirkette çalışan ve maddi anlamda pek de parlak bir dönemden geçmeyen Sandra’nın işi tehlikededir. İşini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır ve ailesini zor günler beklemektedir. Şirket patronunun çözüm planına göre ya Sandra işten çıkarılacak ya da şirket çalışanları ekstra maaş bonuslarından vazgeçeceklerdir. İlk oylama yapılır ve çalışanlar oylarını maaş bonuslarından yana kullanırlar. Sandra resmi olarak işini kaybetmiş sayılır. Ancak hemen sonrasında onları tekrar oylama yapılmasına ikna eder. Sandra’nın elinde sadece bir hafta sonu vardır; bu iki günlük süreçte çalışma arkadaşlarını maaş bonuslarından vazgeçirip çalışmaya devam etmesinden yana oy kullanmaları için tek tek ikna etmek durumunda kalacaktır.

7. Başarılı Kadın Filmleri: Ida 2013

başarılı kadın filmleri

IMDB:7.4

1960’lı yılların Polonya’sında geçen hikaye, inanç ve din kavramlarını tutkuyla keşfeden ve kendini Tanrı’ya adayarak rahibe olmaya karar veren Anna’nın hikayesini ele alıyor. Genç kadın, yıllardır hazırlığını yaptığı rahibelik yemini etmeye çok az bir süre kala ailesiyle ilgili büyük bir sırra vakıf olur. Polonya’daki Nazı istilası sırasında tüm ailesini kaybeden Anna, parçaları birleştirip yıllardır kurduğu hayalin sona erişine tanık olur. İnandığı ve savaştığı değerler bilmediği geçmişinin ortaya çıkmasıyla değişime uğradığında, Anna kendini büyük bir boşluğun tam ortasında bulur.

“Kadınların Korkuları: Her Kadının Günlük Hayatta Başına Gelen 10 Felaket” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

8. Başarılı Kadın Filmleri: Frida 2002

başarılı kadın filmleri

IMDB:7.4

Sanat dünyasının ‘ilk’lerinden ve en özel kişilerinden biri… Bir ressam: Frida Kahlo… Kocası Diego Rivera ile oldukça ilginç ve modern bir ilişkisi vardır. Bunun yanı sıra politik ve cinsel özgürlüğün asla kısıtlanamayacak özgürlükler olduğuna inanmaktadır. Peki Frida, baskıcı dönemin ‘önemli’ ve ‘tek’ kadın ressamı olurken neler yaşanmış, neler düşünmüş ve neler konuşmuştur?

9. Başarılı Kadın Filmleri: Erin Brockovich (Tatlı Bela) 2000

başarılı kadın filmleri

IMDB:7.3

“Evde otur ve çocuk bak” denilen bir kadının isyanı, büyük bir hukuk başarısına dönüşüyor. O; evde oturmayı reddediyor, kasabanın sularını kirleten koskoca bir şirketin açığını ortaya çıkarıyor ve hem ailelerin sağlığını kurtarıyor hem de onu hafife alanlara güzel bir ders vermiş oluyor. Üstelik bunu kucağında çocuğu, altında mini eteğiyle yapıyor. Julia Roberts bu filmdeki rolüyle 2001’de En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar aldı. Bu iki başarılı kadını izlemek lazım.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke