Bağımlı Yazarlar Tarafından Yazılmış 10 Efsanevi Kitap

4 dakikada okuyabilirsiniz


Tek bağımlılığınız Netrojen olsun diyerek sizin için bağımlı yazarlar listesi hazırladık. Genellikle kötü alışkanlıkları olan müzisyenleri, yönetmenleri ve oyuncuları biliriz. Sanatçılar arasında yaygın olan bu kötü alışkanlığın elimizden düşüremediğimiz bazı kitapların yazarlarında da olduğunu düşünüyoruz. Böyle düşünmemizi sağlayacak nedenlerimiz var diyelim. Biz ne öğrendiysek onu yazdık, neye inanacağınız size kalmış. Bizce mi?  Can Yücel’in de dediği gibi “Bağlanmayacaksın bir şeye, öyle körü körüne’ O olmazsa yaşayamam ‘demeyeceksin”

1. Stephen King’in 80’li Yılları

bağımlı yazarlar

Stephen King, pek çok eserini kokain etkisinde yazdığını inkar dahi etmiyor. Hatta çoğunu yazışını hatırlamıyor bile. Rolling Stone’a verdiği bir röportajında 1978- 1986 yılları arasında kokain kullandığını ve yaklaşık 10 roman yazdığını söyledi. Bunların arasında Kara Kule, O, Mahşer ve Hayvan Mezarlığı var.

2. Ken Kesey ve LSD Kulübü

bağımlı yazarlar

Kesey, 1959’da bir hastanede psikiyatrist asistanı olarak çalıştı ve bazı deneylerde görev aldı. (bu dönemdeki deneyimlerini bir kısmını “Guguk Kuşu” kitabında kullandı) LSD’nin insan bedeni üzerindeki etkisi de araştırmasının bir parçasıydı. 1964’te LSD’yi yaygınlaştıran ” Merry Pranksters ” topluluğunu yarattığı zaman ABD’de gerçek bir psikodelik devrim yaptı. . “X Projesi” nden daha büyük partiler düzenlediler.

3. Jean Paul Sartre’nin Diyeti

bağımlı yazarlar

Tıpçıların Karatay Diyetinden daha çok tartışacağı bir diyet varsa o da varoluşun efsanevi yazarının diyetidir. Büyük varoluşçu da bağımlı yazarlar arasında. Sartre’nin biyografisini yazan Annie Cohen-Solal’a göre günlük diyeti: 2 paket sigara, birkaç tütün borusu, 1/4 şişe sert likör, 200 miligram amfetamin, 15 gram aspirin, bir paket barbitürat ve yaklaşık 20 kordon (amfetamin ve aspirin karışımı). Yazar 74 yaşındayken öldü.

4. NEP Yıllarında Yazarlar

bağımlı yazarlar

İlginç bir gerçek: devrim sonrası Rusya’da kokain bir şişe votka almaktan daha kolaydı. Yasaklayan hiçbir düzenleme veya kanunlar yoktu. Pazarlarda ve sigara dükkanlarında satıldı. Muhtemelen Vladimir Mayakovsky’nin en uzun romantizminin kokainle olan efsanesinin kaynağı budur.

Bu bilgi tüm kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Buna gerçekten inanmıyoruz, ama kim bilebilir ki?

5. Charles Dickens ve Viktorya Dönemi

bağımlı yazarlar

Dickens’ın yaşadığı Viktorya döneminde Afyon ve Kokain; uygun fiyatlı, popüler ve doktorlar tarafından yasaklanmayan ilaçlardı. Öyle ki bu ilaçlar antidepresan olrak reçete bile edilebiliyordu. Dickens da uyuşturucu bağımlısıydı. onu tanıyan ve garip huylarını bilen insanların anlattığı anıları göz önünde bulundurulunca bir “Yeniyıl Şarkısı” bile tüylerinizi ürpertmeye yeter.

6. Lewis Caroll ve Viktorya Dönemi

bağımlı yazarlar

Caroll da Dickens gibi Viktorya döneminin büyük yazarlarından. O  da bir tedavi biçimi olarak afyon kullandı(alkol, afyon). Birçok kişi  Alice Harikalar Diyarında’nın laudanum nedeniyle çok zekice olduğunu düşünüyor. Hatta kitabı bir uyuşturucu gezisinin anlatımı olduğuna dair teoriler var.

7. Sigmund Freud ve Kokain Üzerine Çalışmaları

bağımlı yazarlar

1884’de Sigmund Freud yeni bir analjezikle ilgilendi: kokain. Sonraki üç yılda kokainin yapabileceği şeyleri öven bir seri bilimsel çalışma yayınladı. Bunu gelinine yazmaya başladı ve arkadaşlarına önerdi. Fakat 1887 başında, bilim adamları, kokainin herkesin önceden düşündüğü kadar zararsız olmadığını fark etti ve Freud uyuşturucu propagandası için yargılanıyordu. Yaptığı şeyden pişman oldu ve 1900 yılına kadar uyuşturucu bağımlılığından kurtulmaya çalıştı.

8. Charles Baudelaire ve des Hashischins Kulübü

bağımlı yazarlar

Şair, 1844’ten 1848’e kadar The Club des Hashischins’e katıldı. Kulübün diğer üyelerinin söylediği şeye göre, “Baudelaire bir deney için iki kez haşhaş (esrar da denilebilir) denemiştir”. Bu ”mutluluk” onun için tiksindiriciydi. Baudelaire daha sonrasında ise kısa bir süre afyon bağımlılığı yaşadı ancak, kısa sürede bunun üstesinden gelmeyi başardı ve uyuşturucunun insan bedeni üzerinde nasıl etkilere sahip olduğuna ilişkin harika betimlemeler yaptı. Bu uyuşturucuların sembolik adı Yapay Cennetler’dir.

“İçeni Zombiye Çeviren Dünyanın En Tehlikeli Uyuşturucusu: Flakka” içeriğini okumak için TIKLAYIN…

9. BBC Çocuk Senaryo Yazarları

bağımlı yazarlar

Çocuk BBC’nin eski bir çalışanı olan Grraham, programının ilk bölümünden sonra yapımcısının ona kokain önerdiğini açıklamıştı. Daha sonra ortaya çıktığı gibi, Çocuk BBC’nin yaratıcı ekibi arasındaki uyuşturucu kullanımı cezalandırılmadı, aksine övgüyle karşılandı. Yöneticiler kokainin yazarların yeni ve yaratıcı fikirler bulmalarına yardımcı olduğunu düşünüyordu. Teletabiler’i ne kadar iyi hatırlıyorsunuz ?

10. Mikhail Bulgakov ve Miti Bozmak

bağımlı yazarlar

Bağımlı yazarlar listemizin son ismi Mikhail Bulgakov. İnsanlar, Bulgakov’un romanlarında ne kadar güçlü oldukları hakkında konuşurken, yazarın kullandığı morfinleri sıklıkla hatırlarlar. 1916-1917 yılları arasında Bulgakov bir ülke doktoru olarak çalışmış ve bu, ilk kez morfinin difteri kaynaklı korkunç acıyı kesmek için kullanılmıştır. Yazarın uyuşturucu bağımlılığından kurtulması 5 yılını aldı ve 1921’de başarılı oldu. Bu dönemle ilgili tüm hatıralar 1927’de Morphine’de açıklandı. Evet, yazar uyuşturucu bağımlısıydı ancak ilaçların etkisi altındayken hiç roman yazmadı.

 

UYARIYORUZ: yazarlar oldukları kişiyi sadece onlara bahşedilen yetenek sayesinde oldular. Uyuşturucu madde kullanmak kimseye yardım etmez. Bu daha çok bir cezalandırma olur.

kaynak: Brightside

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ozge Tan