Babalarımızın Antika Değerindeki 8 İlginç Özelliği

4 dakikada okuyabilirsiniz


Bu pazar babalar günü. “Böyle günler hep kapitalizmin oyunu” şeklinde düşünenleri bir tarafa alacak olursak; babalarımız için atfedilmiş, onlara sevgimizi gösterdiğimiz ve anneler gününün karşısında her zaman ezilmeye mahkûm olmuş gün babalar günü … Annemize çok daha önceden planlı hediyeler alırken, hangimiz babamıza son anda bir gömlek alarak durumu kurtarmaya çalışmadık ki? Ya da hangi babaya “Bari çok pahalı bir şey almasa, her türlü bana kilitleyecek” dedirtmedik ki? Bu güzel günde babalarımızı en tatlı özellikleriyle analım. İşte babalar günü için hazırladığımız  “Geleneksel Türk Babası” nın en orijinal halleri:

1- Televizyonun Kumandasıyla Yaşanan Aşk 

Babalar için kumanda dünyanın en önemli aracı konumundadır. Kumandayla yaşanan romantik anlar, genellikle akşam işten döndükten sonra uzanılan kanepede gerçekleşir. Babamız çoğunlukla bu kanepede uyuyakalır. Bu durumdan istifade kumandayı ele geçirme çabamız ise, aniden açılan göz ve “Değiştirme, izliyorum” cümlesiyle sonuçsuz kalır.

2- Saat Başı Haber Takibi 

Bir anne için dizi ne anlama geliyorsa, baba için de haberler o anlama gelir. Akşamları ana haber bülteninin hava durumuna kadar izlenmesi yetmezmiş gibi, her haber için ayrı bir yorum da yapılır. Babamız daha 1 saat önce bütün haberleri hatmetmiş olsa da hiçbir yeni gelişme olmasa bile, aynı haberleri ilk kez izliyormuşçasına merakla takip edebilir.

3- Arka Cepte Taşınan Tarak 

Bu özellik günümüzdeki babalarda pek görülmese de eski babaların vazgeçilmezidir. Bir kadının çantasına yüzlerce bakım ürünü sığarken, babaların tarakları için sahip oldukları alan pantolonun arka cebiyle sınırlıdır. Arka cebe konulan bu tarak genellikle tutulan takımın renklerinden oluşur.

4- Hazine Değerindeki Alet Çantası 

Babalarımızın asla yapmayacağı şeylerin başında bozulan bir şey için tamirci çağırmak gelir. Öyle ki; eve çağırdığımız bir tamirci, babamızın gözünde kendisine edilmiş bir hakarettir neredeyse. Bu kutsal görev için en önemli unsur ise, bir vidanın bile yeri değiştirilse hemen fark ettikleri alet çantasıdır. İçinde türlü türlü alet edevatın bulunduğu alet çantası, evin özel bir yerinde titizlikle muhafaza edilir.

5- Asla Adres Sormamak 

Babamızın kendisine hakaret olarak kabul ettiği bir diğer şeyse, herhangi bir yerin adresini sormaktır. Bu durum özellikle de direksiyonun başındaki baba ve yan koltukta oturan anne arasında bir tartışma konusudur. Babamız bir yere yanaşıp o adresi sormaktansa, girilmedik sokak bırakmamayı ya da aynı caddeden gerekirse 10 defa geçmeyi bile tercih edebilir.

6- “Ben Senin Yaşındayken” 

Babalarla çocukları arasında yaşanan tartışmalardaki en kilit cümle “Ben senin yaşındayken” cümlesidir. Babamız bize bir nasihat vereceği zaman bu cümleyle giriş yapar. Sonrasında ise kendisinin bizim yaşımızda ne işlerle meşgul olduğunu, bizimse ne boş şeylerle vakit geçirdiğimizi vurgular.

7- Sonsuza Kadar Spor Programı İzleyebilme Potansiyeli 

Babalarımızın çoğu fanatiktir. Hele ki tuttukları futbol takımının maçı varsa o gün, hayat durur babalar için. Maçı genellikle statta takip etmek isterler. Fakat bazen evde de yoğun bir maç günü programı yaşanabilir. Bu yoğun gün, maçtan saatler önce başlayan maç öncesi programı, maçın kendisi ve maçtan sonra neredeyse sabaha kadar süren maç sonrası programı ile geçer.

8- Ucuza Alınan Ürünün Övüle Övüle Bitirilememesi 

Babalarımızda her şeyin ucuz ve kalitelisini bulma konusunda, biz sıradan insanlarda olmayan üstün bir yetenek vardır. Aldıkları ürünün başka hiçbir yerde o fiyata bulunamayacağını yüzlerce kez vurgulamak en sevdikleri şeydir. “Buna kaç para verdin” sorusu çoğunlukla “Kazıklanmışsın” cümlesiyle devam eder. Arz talep dengesini onlar kadar iyi bilen yoktur ve ceplerinden onlarca Adam Smith çıkarabilirler.

 

Türk olmak hakkındaki ilginç tespitlerin olduğu videomuz:

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
15
Komik
Muhteşem Muhteşem
13
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke