Ayşen Gruda Filmleri: Usta Sanatçı Ayşen Gruda’nın Canlandırdığı 10 Unutulmaz Rol

4 dakikada okuyabilirsiniz


Ayşen Gruda Filmleri
Ayşen Gruda Filmleri

Ayşen Gruda Filmleri: Usta Sanatçı Ayşen Gruda’nın Canlandırdığı 10 Unutulmaz Rol

Ayşen Gruda Filmleri: 1944 doğumlu Ayşen Gruda bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Yeşilçam’dan bir dev daha eksilirken arkasında bizleri güldürecek, hüzünlendirecek, eğlendirecek sayısız karakter bıraktı. Ayşen Gruda profesyonel oyunculuğa Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda başladı. İlk rolü 1962 yılında “Kongre Eğleniyor” adlı oyunda küçük bir rol oynadı. 1977 yılında televizyonda bir eğlence programı içerisinde yayınlanan skeçte canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakterinden sonra “Domates Güzeli” olarak tanındı. Yakın dostu olan Adile Naşit ile birlikte Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosuna katıldı. Şener Şen, Kemal Sunal, İlyas Salman, Müjde Ar, Halit Akçatepe gibi önemli isimlerle yer aldığı filmlerle  evimizden biri gibi oldu ve gönüllerimize hiçbir zaman yıkılmayacak olan tahtını kurdu. Peki Ayşen Gruda filmleri hangileri? Ayşen Gruda rolleri hangi roller? İşte o unutulmaz Ayşen Gruda karakterleri…

1.Hababam Sınıfı’nda 3 Ayrı Karakter

Ayşen Gruda Filmleri

Ayşen Gruda Filmleri içeriğimizin ilk maddesi Hababam Sınıfı. Hababam Sınıfı serisinde Ayşen Gruda’yı 3 farklı karakterde gördük. İlk projesi Ertem Eğilmez filmi olan Hababam Sınıfı’nda (1974) sunucu olarak gördük kendisini. Daha sonra erkek öğrencilere kafa tutan 4 kız öğrenciden biriydi. Sonra o öğrenci büyüdü ve Hababam Sınıfı’nın öğretmeni oldu. Tabii kendisinden sonra  yetişecek olan tüm oyuncaların da öğretmeni oldu.

2.Gülen Gözler – Fikret

Ayşen Gruda Filmleri

Gülen Gözler’in Fikret’i…. Kulağımızda hala “Geliyoorr geliyooorr, vallahi geliyyorrr”cümlesi çınlıyor. Vecihi ile bir türlü kavuşamayan ama Vecihi’sinden asla vazgeçmeyen Fikret… Sonunda hepsinin gözleri gülerken bizim de  yüzümüzde kocaman bir gülümseme bırakan bu usta sanatçıları saygıyla anıyoruz.

3.Çöpçüler Kralı – Hacer

Ayşen Gruda Filmleri

Hem Apti’nin hem Şakir’in biricik sevgilisi Hacer. Kemal Sunal, İlyas Salman, Şener Şen gibi büyük isimler ile birlikte rol aldığı bu filmde Hacer evlere temizliğe, gönüllerimize misafir olmaya geliyordu.  Çöpçüler Kralı, Apti’nin “İki gözümün çiçeği”, Şakir’in “Alacam kız seni” replikleriyle unutulmayan Ayşen Gruda Filmleri arasında.

“Yeşilçam Aşk Filmleri: Mutlaka İzlemeniz Gereken 12 Aşk Filmi” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

4.Tosun Paşa – Zekiye

Ayşen Gruda Filmleri

Tellioğluları’nn biricik kızı, Tosun Paşa’ya yaptığı kahveyi beğendiremeyip koskoca Tosun Paşa’ya “Teessüf ederim, ben size böyle mi kahve yapıyorum” dedirten Zekiye. “Tutmayın küçük enişteyi” repliğiyle hatırladığımız küçük enişteyi kalbinde sıkı sıkı tutan Zekiye’yi biz de kalbimizde sıkı sıkı tutuyoruz. 

5.Süt Kardeşler – Emine

Ayşen Gruda Filmleri

Hizmetçi rolüyle karşımıza çıkan Ayşen Gruda’nın Gulyabani’den korkup merdivenlerden düşerek dilini yutması hala dün gibi aklımızda. Bizleri konuşacak mı konuşmayacak mı merakıyla bırakırken, Ramazan gibi davranan Şaban’a aşık olmuş ve dili çözülmüştü. Neyse ki sonunda Gulyabani kim bulundu da aydınlandık. 

6.Şaban Oğlu Şaban – Safinaz

Ayşen Gruda Filmleri

Evin kızlarından olan Safinaz, Şaban ile evlenmek isteyince Şaban’ın korkulu rüyası olmuştu. Safinaz ile evlenmemek için sünnet olmadığını bahane ederek daha sonra da sünnet olan Şaban ile Safinaz arasındaki diyaloglar bizi hala bugün bile eğlendirmekte… 

“Bazıları Gülmekten Kıracak Bazıları Üzecek En İyi 10 Yerli Film” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

7.Bizim Aile – Feride

Ayşen Gruda Filmleri

Günümüzde halen severek izlenen, her sahnesi, oyuncusu ayrı sevilen Bizim Aile’nin Feride Ablası Ayşen Gruda’yı “Bana Abla Deme’ repliğini ile hatırlamaktayız. Bir de o saçların her zaman sarılı olmasını.

8.Aile Şerefi – Ayşe

Ayşen Gruda Filmleri

Ayşen Gruda Filmleri arasından bir diğeri. Aile Şerefi’nde onu vefakar abla olarak gördük. Ailesi için, kardeşleri için kendi hayatından fedakarlıkta bulunan Ayşe Abla bize ara ara hayat dersleri de vermekteydi. Ne olursa olsun Rıza’nın biricik kızıydı.

9.Leyla ile Mecnun – Hidayet’in Annesi

Ayşen Gruda Filmleri

Yeşilçam’ın ardından, tiyatroya ve sinemaya ara verdikten sonra 2013 yılında Leyla ile Mecnun dizisi ile ekranlardaki yerini almıştı. Hidayet’in annesi olarak karşımıza çıkmış, sevenleriyle kısa bir zaman da olsa hasret gidermişti.

“Yeşilçam’ın Efsane Oyuncusu Halit Akçatepe’nin Hafızalarımıza Kazınmış 10 Rolü” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

10.Sevgili Komşum

Ayşen Gruda Filmleri

2018 yılında vizyona giren ve son sinema filmi olan Sevgili Komşum filminde de Ayşen Gruda’yı Selin Şekerci, Sezin Akbaşoğulları, Selim Bayraktar, Erkan Can, Emre Altuğ, Serap Matyaş, Ozan Bilen ile birlikte görmüştük. Kedilerin sevgilisi yaşlı teyze rolündeydi. Ayrıca bundan önce de 2016 yılında Dedemin Fişi’nde de korkunç bir teyzeyi canlandırırken, yine aynı sene içinde Kötü Kedi Şerafettin projesinde seslendirmede bulunmuştu.

Türk sineması dev bir sanatçısını kaybetti. Ayşen Gruda’ya Allahtan rahmet, sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
4
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke