Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Ayakların Sağlık Hakkında Söylediği 12 Şey

7 dakikada okuyabilirsiniz


Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar
Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Ayakların Sağlık Hakkında Söylediği 12 Şey

Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Ayakların Sağlık Hakkında Söylediği 12 Şey: Vücudunuzda oluşan rahatsızlıklar her zaman ağrı yoluyla ortaya çıkan bir belirti göstermez. Ayna karşısına geçip vücudunuzu gözlemleyerek, ileride oluşabilecek sağlık sorunlarınızın önüne ciddi oranda geçmiş olabilirsiniz. Çok yaygın olarak bilinmemekle birlikte, ayaklarınız çeşitli sağlık sorunlarına işaret eden ipuçları bulmak için kullanabileceğiniz harika teşhis araçlarıdır. “Ayaklarınız sağlığınız hakkında ne söylüyor”, “Ayakta gözüken hastalıklar nelerdir“, “Ayaklardaki hastalık belirtileri nelerdir” gibi sorulara cevap olabilecek bazı işaretleri sizler için derledik. Bu işaretlere dikkat etmeli ve kontrollerinizi aksatmamaya özen göstermelisiniz. İşte ayaktan anlaşılan hastalıklar:

1. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Tüysüz Ayak

Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar

İnsanların cinsiyetleri ne olursa olsun, ayak parmaklarının üzerinde birkaç kıl vardır. Ancak, ayaklarınızın daha pürüzsüz hale geldiğini fark ederseniz ve artık o bölgede hiç kıl kalmadığını fark ederseniz, bu ciddi dolaşım problemlerinin bir işareti olabilir. Tüysüzlük kadınlar için harika bir olay olsa da bu durumu ciddiye alıp bir doktora gözükmeyi unutmayın. Sonuçta işin doğası bu!

2. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Koilonychia (Tırnak İncelmesi) veya Batık Ayak Tırnakları

Koilonychia, tırnakların anormal derecede ince hale geldiği ve dışbükeyliklerini yitirdiği, düz ve hatta içbükey hale geldiği, bir kaşık gibi göründüğü bir tırnak hastalığıdır. Bu durum, dünyadaki en yaygın kan hastalığı olan anemi olarak bilinen demir eksikliği ile ilişkilidir. Demir eksikliği tedavi edilmediğinde, yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı ve göğüs ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı gibi bir dizi ek sağlık problemine neden olabilir ve liste bu şekilde devam eder. Böyle bir durumda sadece tırnağınızı kurtarmak yerine genel bir kontrolden geçmeyi asla unutmayın, tedbirli olun.

3. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Uzun Süre iyileşmeyen Yaralar

Eğer ayağınızda ortaya çıkan bir yara iziniz varsa, bu yaranın iyileşmesi yavaş ilerliyorsa ya da açık bir yara ya da egzamaya benziyorsa, bu diyabetin bir belirtisi olabilir. Bu tip yaralara diyabetik ülser denir. Zamanla, yüksek kan şekeri seviyeleri ve trigliseritler gibi yüksek seviyelerde yağlar sinirlerinize zarar verebilir. Bu, vücudunuzun özellikle ayaklarınızdaki yaraları iyileştirmesini zorlaştıracaktır. Açık bir yara için acil tıbbi yardım alın ve diyabetinizi daha iyi kontrol etmek için bir tıp uzmanıyla çalışın.

4. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Soğuk Ayaklar

Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar

Soğuk ayaklar çoğu insan için yaygın olarak gözüken bir durum olsa da ayaklarınızda anormal derecede soğumalar fark ederseniz, bu tiroid fonksiyon bozukluğunun bir belirtisi olabilir. Düşük tiroid aktivitesi, aşırı homosistein ile ilişkili olabilir- kalp hastalığı, zayıf kan dolaşımı ve çok sert damar sistemi ile ilişkili bir amino asit. Bunun nedeni kan damarlarında taşınan temel besin maddelerinin ekstremitelere seyrek şekilde ulaşmasıdır. El ve ayaklarınız gibi ekstremitelerde de kan dolaşımının olmaması, aynı zamanda kronik mantar enfeksiyonları olarak da ortaya çıkabilir. Bu durumda da doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

5. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Sarı Ayak Tırnakları

Normalden daha kalın, sarı ayak tırnakları bir mantar enfeksiyonunun işaretidir. Kötü hijyen, ayak tırnaklarınızdaki mantar enfeksiyonlarının önde gelen nedenlerinden biridir. Bu enfeksiyonlar tipik olarak, terlemenin bakteriye karışmasına neden olan, nefes almayan malzemeden yapılmış ayakkabılar gibi kişisel alışkanlıklardan kaynaklanır. Uzun süre terli çoraplar giymek veya şüpheli halka açık yerlerde yalınayak yürümek de mantar enfeksiyonlarına yol açabilir. Bir enfeksiyonunuz olduğuna inanıyorsanız, size fayda sağlayabilecek reçetesiz ürünler de dahil olmak üzere, doktorunuzla tedavi seçenekleri hakkında konuşun.

“Kadınların Bilmesi Gereken En Tehlikeli 6 Hastalığın Belirtisi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

6. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Uyuşma

Nöropati, diyabetin uzun süreli komplikasyonlarından biridir ve sinirleri etkiler. Sinirler, beynimiz ve bedenimiz arasında, duyularımızı harekete geçiren ve dokunma, hissetme, görme, duyma ve hareket etmemizi mümkün kılan mesajlar iletmekten sorumludur. Bu nedenle, bu sinirler hasar görürse, vücudun çeşitli bölgelerinde sorunlara neden olabilirler. Nöropati, sinirleri besleyen kan damarlarına zarar veren yüksek kan glikoz seviyelerinin bir sonucudur. Bu, daha sonra besinlerin kan damarlarına ulaşmasını engelleyerek sinir liflerinin kaybolmasıyla sonuçlanır.

Duyusal nöropati, dokunma, ağrı, sıcaklık ile ilgili ve ciltten beynin diğer hislerini içeren mesajlar taşıyan sinirlere zarar verir. Esas olarak bacaklarda ve ayaklarda bulunan sinirleri etkiler, ancak bazı durumlarda kol ve elleri de etkileyebilir.

Ayaklarınızda ağrı hissetme yeteneğini kaybettiyseniz, karıncalanma/uyuşma veya sıcaklık hissiniz varsa, diyabet tedaviniz için neler yapabileceğinizi görmek adına doktorunuza danışın.

7. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Sore Ayak Eklemleri

Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar

Diğer bir deyişle, romatoid artrit olarak bilinen ağrılı ayak eklemleri, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla kendi vücut dokusuna saldırdığı bir durumdur. Genellikle eklemlerin kaplanmasını etkiler, sonuçta kemik erozyonu ve eklem deformitesi ile sonuçlanabilecek ağrılı şişmeye neden olur.

Bu durum, romatoid artrit ile ilişkilidir. Hem iltihaplanmaya sebep olabilir, hem de vücudun diğer noktalarına zarar verebilir. Bu iltihap, modern ilaçlar ile kontrol edilebilir olsa da romatoid artrit vakaları farklı fiziksel engellere neden olabilir. Böyle bir şey yaşadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza gözükmeli ve eklemelerinizin mümkün olan en kısa sürede kontrol edilmesini sağlamalısınız.

8. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Pullu Ayaklar

Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar

Sporcu ayağı pullanması, ayak tabanını ve ayak parmaklarının arasındaki cildi etkileyen enflamatuar bir deri hastalığıdır. Genellikle kırmızı, pul pul görünür ve daha küçük kabarcıklar da olabilir. “Sporcu” şeklindeki ismine rağmen, hem sporcuları hem de sporcu olmayanları etkileyebilir.

Bu hastalık, genellikle “tinea pedis” denilen bulaşıcı bir mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Hastalığı taşıyan kişiler; spor salonları, halka açık yüzme havuzları, ortak duşlar ve tırnak salonları gibi halka açık yerlerde çıplak ayakla yürümekten kaçınmalıdır. Ayak mantarı, antifungal kremler kullanılarak çok kolay bir şekilde tedavi edilebilir, ancak diyabet veya zayıf bir bağışıklık sisteminden de şikayet ediyorsanız, doktorunuza gözükmeyi de ihmal etmemeniz gerekir.

10. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Renk Değiştiren Ayak Parmakları

Renk değiştiren ayak parmakları, Raynaud hastalığının temel bir özelliğidir. Raynaud hastalığı, ayak parmaklarınızın ve ayak parmaklarınız gibi vücudunuzun ekstremitelerinin, strese karşı renkte değişiklik ve hissizlik yaşamasına neden olan bir durumdur. Bunun nedeni, cildinize kan dağıtan daha küçük arterlerin, etkilenen bölgelere kan dolaşımını sınırlandırmasıdır.

Bu hastalıktan kaynaklı bir reaksiyon sırasında, cildinizin etkilenen bölgeleri genellikle beyaz olur. Daha sonra, beyaz olan renk maviye dönüşebilir ve ayakta soğukluk ve uyuşmuşluk hissi oluşabilir. Kişi ısındıkça ve dolaşım arttıkça, etkilenen bölge bir miktar şişlik ve kaşıntı ile kızarır.

Ailenizde Raynaud hastalığı yaşamış birisi varsa ve el ya da ayak parmaklarınızda herhangi bir yara veya enfeksiyon olduğunu fark ediyorsanız., hemen doktorunuzu görmelisiniz.

11. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Kırmızı ve Ağrılı Tabanlar

Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar

Ayaklarınızın tabanlarının daha kırmızı olduğunu, acıdığını ve hatta bazen uyuşmuş olduğunu fark ederseniz, bu derin ven trombozunun bir belirtisi olabilir. Bu, bir kan pıhtısı parçasının kan dolaşımına karışması ve akciğerlerdeki kan damarlarından birini bloke etmesiyle ortaya çıkan ciddi bir durumdur. Bacakta ağrıya ve şişmeye neden olabilir ve tedavi edilmediği takdirde hayati tehlike oluşturabilecek bir pulmoner emboli gibi komplikasyonlara yol açabilir .

Derin ven trombozu genellikle 50 yaşın üzerindeki insanlarda görülür, ancak hastalığın ailede yaşanmışlık durumu ve bazı yaşam tarzı tercihleri bunu daha erken tetikleyebilir. Örneğin; sigara içenler, aşırı kilolu insanlar, yaralananlar ve kemik kırıkları olan kişiler, doğum kontrol ilacı kullananlar durumdan etkilenmektedir

İlginçtir ki; Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre, belirtiler, hastalığı yaşayan insanların yaklaşık yarısında ortaya çıkar.

Ortak belirtiler şunlardır:

  • Ayağınızda, tabanınızda veya ayak bileğinizde şişlik
  • Etkilenen bölgede ağrı, kramp
  • Enfekte bölgelerde daha sıcak cilt
  • Etkilenen bölgedeki cildin kırmızı veya mavi renge dönmesi

Derin ven trombozu geçirdiğini düşünüyorsanız, mümkün olan en kısa zamanda doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Daha önce bahsedilen pulmoner embolizm de nefes almanızı önleyebilecek daha ciddi bir duruma dönüşebilir.

12. Ayaktan Anlaşılan Hastalıklar: Deforme Olan Ayaklar

Ayak parmaklarınızın yanlarında ani ve şiddetli ağrıların olduğunu fark ederseniz ve parmaklarınızın zaman içinde yavaşça deforme olmaya başladığını görürseniz , bu durum gut belirtisi olabilir. Gut, eklemlerin etrafında ürik kristaller oluşturur. Ürik asitin normalden daha yüksek seviyelerde bulunması durumu ortaya çıkabilir.

Gutun en yaygın tetikleyicilerinden biri dehidratasyondur. Vücudunuz susuz kaldığında, ürettiği ürik asit miktarını artırır, bu da hiperürisemiye neden olur. Sağlıklı bireylerde ürik asit, karaciğerden kan dolaşımına geçer, buradan idrarla atılır veya bağırsaktan geçerek seviyeleri düzenler. Susuz kaldığınızda, böbrekler düzgün bir şekilde işlev görmez ve ürik asit, kan yoluyla atılım aracılığı ile çıkarılmaz ve eklemlerin etrafında, özellikle ayaklarda birikmeye başlar.

Bu tedavi edilmezse eklemlerinize kalıcı hasar verebilir. Bu nedenle, gut hastalığından muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız, başka sorunların oluşmasını önlemek için hemen doktorunuzdan randevu almanız önemlidir.

Bu sağlık sorunlarından herhangi biriyle teşhis edilmiş miydiniz? Ya da bu semptomlardan herhangi birini ayaklarınızda fark etmiş miydiniz? Ve doktora gözüktünüz mü? Lütfen deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!!!

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke