Aşık Olduğunuzda Facebook’un Bunu Bilecegine Dair 8 Kanıt

3 dakikada okuyabilirsiniz


Facebook’da aşkla ilgili çalışmalar yapan bir grup veri bilimci var. Bu veri bilimcilerin araştırmaları sayesinde, yapay zeka, bir psikolog tarafından daha iyi nasıl bir aşka başlayabileceğimizi önceden tahmin edebiliyor.

Bu yapay zeka, sosyal ağın iki normal kullanıcısının hangi ilişkileri kurduğunu bulmak için bazı ilginç sonuçlar ve işaretler topladı. Biz de Netrojen olarak bunları inceledik. Haydi gözden geçirelim.

1. Facebook, diğer çiftleri analiz ederek aşkı inceliyor

Tüm kullanıcılar ilişki durumlarını açıkça göstermezler ancak bu, Facebook’un onların nasıl bir bağlantı içinde olduklarını bilmediği anlamına gelmiyor. İşte bu bahsettiğimiz veri bilimciler, halihazırda ilişkilerinin statüsünü belirtmiş olanların davranışlarını inceler ve diğer insan çiftlerinde benzerlikler bulur.

2. Facebook, aşık olanların yazdıklarını okuyor

Kullanıcılar Facebook profillerindeki mesajlarda aşk, tatlı ve mutlu gibi kelimeleri 12 günde ortalama 2 kere kullanırlar. Bir şey paylaştıklarında olumlu haberler vermeye eğilimlidirler.

3. Facebook, gelecekteki potansiyel eşinizin yaşını bilebilir

Kullanıcıların yaşları arttıkça bir sonraki eşinin aynı yaşta olma şansı azalır. 20 yaşındaki ilişkilerde yaş farkı genelde 1 veya 2’dir. 45 yaş üstü insanlar için fark ortalama 5-6 yıldır. Ama arada istisnalar da olabilir. Örneğin İskandinavlar daha çok akranlarıyla ilişki yaşamayı tercih ederken, Mısır’daki erkekler 8-10 yaş daha küçük kadınları tercih ederler.

4. Facebook, yeni kişilerle tanışacağınız ayı bilir

Kullanıcılar genellikle ağustos ayında başka ülkelerde yaşayan kişileri arkadaş olarak ekliyorlar. Bunun sebebi ise ağustos aylarında genellikle kullanıcıların tatilde olması. Ayrıca insanların normal çevrelerinden çıktıklarında yeni arkadaşlıklar kurma ihtimalleri daha yüksektir.

5. Yaşanan şey eğer aşk ise Facebook bunu bilir

23 yaşından büyük olduğunuzu ve ilişki durumunuzu “ilişkisi var” olarak değiştirdiğinizi varsayalım. Her iki kullanıcıda da bu durum 3 aydan fazla kalırsa, bu durum 4 yıl veya daha uzun sürecek bir ilişkinin habercisi olur.

6. Facebook, insanlar daha çok tartıştıklarında bilir

Facebook’daki çoğu çift temmuz, mayıs veya şubat aylarında ayrılırlar. Kötü geçen bir yılbaşı, kötü geçen bir yaz tatili veya sevgililer günü bu ayrılıkların sebebi olabilir.

7. Facebook, ayrılık öncesi davranışları tahmin eder

İlişki sona ermeden yaklaşık bir hafta önce kullanıcı, arkadaşlarıyla ve akrabalarıyla daha fazla iletişime geçer. Mesaj ve yorum atma gibi davranışlarda bulunulur. Ayrılık gününde ise diğer kullanıcılar ile etkileşim oranı yüzde 225 oranında artar. Bu da akraba arkadaşların bu kişinin hayatında daha fazla rol almaya başladığına işarettir.

8. Facebook, aşkın ömrünüzü uzattığından emindir

Facebook’u sevdikleriyle iletişim kurmak için kullananlar, sadece iletişim kurmaya sınırlamış olanlardan daha uzun yaşarlar. Bir insanla şahsen tanışma fırsatı bulamamak sadece kişisel doğrudan iletişimin konusu değildir. Ayrıca, bu yolla tanıştığınız insanların yaşamında sizi değerli kılacak olan teşvik, destek, bakım ve fırsat meselelerinin de konusudur.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
7
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17