Asgari Ücrette Üçüncü Toplantı Yapıldı: İşte Konuşulan Başlıklar

1 dakikada okuyabilirsiniz


Asgari Ücrette Üçüncü Toplantı Yapıldı
Asgari Ücrette Üçüncü Toplantı Yapıldı

Asgari Ücrette Üçüncü Toplantı Yapıldı: İşte Konuşulanlar

Asgari Ücrette Üçüncü Toplantı Yapıldı: Asgari ücret zammının belirlenmesinde ki üçüncü toplantı dün gerçekleştirildi. Asgari Ücret Belirleme Komisyonu 2019 yılında asgari ücrete gelecek zammı belirlemek için tekrar toplandı. Toplantı, Türk-İş ev sahipliğinde yapıldı.
7 milyon asgari ücret çalışanının gözü kulağı 2019 yılında maaşlarına gelecek olan zamda. Komisyon, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) bir işçinin asgari geçim tutarını hesaplaması için görev verdi. Peki asgari ücret ne kadar olacak?

“Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücret 2019 Yılında Ne Kadar Olacak?” adlı haberimizi okumak için TIKLAYINIZ…

“Ağır Statüdeki İşlerde 2 Bin 213 Lira”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari geçim tutarını hesapladı. Raporunu komisyona sunan TÜİK, ‘ağır’ statüdeki işlerde asgari ücretin 2 bin 213 TL 40 kuruş, ‘orta’ statüdeki işlerde 1.978 TL 80 kuruş, ‘hafif’ statüdeki işlerde ise 1.841 TL 40 kuruş olmasını önerdi. Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya başkanlık yapan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder toplantıdan sonra şöyle konuştu:
“TÜİK temsilcimiz, 2018 yılı rakamlarını ve 2019 yılı tahminlerini iletti bize. Bunun yanında da her sene yapıldığı gibi Hacettepe Üniversitesi’nden alınan beslenme kalıp ve bilgileriyle beraber beslenme ve beslenme dışı ortalama harcama tahminlerini de bize iletti. TÜİK, bunu her sene yapıyor. Her sene hafif işler, orta işler ve ağır işler için ayrı hesaplamalarda bulunuyor. Bu rakamlar hem Hazine ve Maliye Bakanlığı hem Ticaret Bakanlığı tarafından hem de TÜİK tarafından verilen rakamlar, asgari ücret belirlenirken dikkat edilen rakamlar. Bunları dinledik.”

“Yeni Asgari Ücret İçin İkinci Toplantı Yapıldı! İşte Detaylar!” adlı haberimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Önümüzdeki hafta sonuncusu gerçekleşecek olan toplantıda 2019 yılında asgari ücrete yapılacak zammın miktarı ve net asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda kesin karara varılacağı bildirildi. Yeni asgari ücret 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile geçerli olacak. Geçen yıl TÜİK asgari geçim ücretini 1.893 TL olarak bildirmişti. Net asgari ücret ise 1.603 TL olmuştu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke