Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücret 2019 Yılında Ne Kadar Olacak?

2 dakikada okuyabilirsiniz


Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?
Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücret 2019 Yılında Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücret Ne Kadar? İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyon dün bir araya geldi. 2019 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı hakkında görüşmeler yapmak için gerçekleşecek toplantıların ilki 7 Aralık’ta düzenlendi. Peki Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Tüm Tarafların Hassasiyetleri Göz Önünde Bulundurulacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “Tüm tarafların hassasiyetleri göz önünde bulundurulacak” diye aktardığı kaydediliyor. Türk-İş Temsilcisi Nazmi Irgat’ın, enflasyon artışını hatırlatarak “Bu kez işçiden fedakârlık beklenmemeli” diye konuştuğu bildiriliyor. İşveren Temsilcisi Akansel Koç‘un ise “Ekonomik durum işletmeleri de etkiledi” dediği belirtiliyor.

Bakan Selçuk Toplantı Öncesi Tüm Kesimlerle Uzlaşılacağı Sinyalini Verdi

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk toplantı öncesinde şu açıklamaları yaptı:
“2019 yılında da işçi ve işverenler başta olmak üzere daha güçlü bir ekonomik görünüme ulaşacağımıza inanıyorum. 2019’da en önemli önceliklerden biri istihdamı artırmak olacak. Asgari ücret önemli bir sosyal politika aracı. Demokratik ortamda hakları koruyan bir sonuç çıkacaktır. Asgari ücret halen net 1603 liradır. Vergi dilimi düşüşünü önledik. Komisyonumuzun bu ay tespit edeceği asgari ücret istihdama, yatırıma, rekabete, tüm ülke ekonomisine yön verecek. Komisyon boyunca çalışanların ve devletimizin hassasiyetlerinin gözetileceğine inanıyorum. Son toplantımızda tüm kesimlerin uzlaştığı bir rakamı açıklayacağımızı umuyorum.”

Mevcut Asgari Ücret Bin 603 Lira 12 Kuruş

Şu an bekar bir işçinin aldığı asgari ücret net bin 603 lira 12 kuruş. Asgari ücret bürüt olarak 2 bin 29 lira 50 kuruş. Vergiler ve kesintiler düşürüldüğünde asgari ücret bekar bir işçinin cebine bin 603 lira 12 kuruş olarak giriyor. Komisyon aralık sonuna kadar 4 toplantı yapmayı planlıyor. Komisyonun ikinci toplantısı 13 Aralık’ta gerçekleşecek. Türk-İş asgari ücretin en az 2 bin 500 lira olmasını talep ediyor.

“5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü 84. Yılında” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Asgari Ücret Belirleme Komisyonunda Kimler Yer Alıyor?

Bu yıl asgari ücret belirleme komisyonuna ilk kez asgari ücretli bir çalışan da katıldı. Asgari ücretle çalışan Gülden Görmez şu açıklamaları yaptı:
“Oğluma forma aldım ama hırkasını alamadım. ‘Onu da bir ay sonra alırım’ dedim. Kredi kartıyla geçinmeye çalışıyoruz. Okul yönetimi prosedür gereği sürekli oğlumu uyardığı için o da gurur yaptı ve okula gitmedi. Lise ikiden terk etti. Bunu bir tek ben değil, bütün asgari ücretlilerin yaşadığına inanıyorum. Forma bile alamadıklarını düşünüyorum. Enflasyon artışları ve gelen zamlarla aldığımız paranın hükmü kalmadı.”

Tek maaşla ev geçindirdiğini ve hayatla mücadele ettiğini söyleyen Görmez, “Kiram 850 lira, aldığım maaş bin 903 lira, yemek artı yol ile… Kredi kartlarını kullandığım için ve kullanmak zorundayım, çünkü bunun faturası var, gıdası var. Bu sefer faturaları ödüyorsunuz. Elinize 200, 300 lira bazen kalıyor. Kredi kartını ödemek zorundasınız. Oradan çekip oraya yatırıyorsunuz. Asgari ücretin, en azından bize nefes aldırabilecek, daha insanca yaşamamızı sağlayabilecek bir düzeye gelmesini bekliyorum, 2 bin üstü bekliyoruz.”

Asgari ücret oluşturma komisyonunda kimlerin olacağı ve komisyonun nasıl karar vereceği, İş Kanunu 39. Maddesindeki yasaya göre belirleniyor. Kanuna ulaşmak tıklayınız…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
12
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke