Yeni Asgari Ücret İçin İkinci Toplantı Yapıldı! İşte Detaylar!

2 dakikada okuyabilirsiniz


Asgari Ücret İçin İkinci Toplantı Yapıldı
Asgari Ücret İçin İkinci Toplantı Yapıldı

Yeni Asgari Ücret İçin İkinci Toplantı Yapıldı! İşte Detaylar!

Yeni Asgari Ücret İçin İkinci Toplantı Yapıldı! Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 2019 yılındaki asgari ücreti belirlemek için ikinci toplantı yapıldı. İki gün önce gerçekleşen basına kapalı toplantı 2 saat sürdü.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) yönetiminde yapılan toplantının başkanlığını Genel Sekreter Akansel Koç yaptı. Hükümet tarafını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder temsil etti. İşçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyon Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ve  heyeti temsil etti.

Toplantı öncesi basın açıklamasında bulunan Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, “Bu ayın sonuna kadar gerekli bütün çalışmaları gerçekleştirerek, elimizden gelen her şeyi yapıp, hiçbir şeyi gözden kaçırmadan iyi bir asgari ücret rakamı sunmayı umuyoruz. Çıkacak sonucun tüm ülkemize, ekonomimize, asgari ücretli çalışanlarımıza hayırlar getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Gözler Toplantıya Çevrildi

Toplantının ardından Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yaptığı basın açıklamasında Türk-İş’in kasım ayında bir kişinin yaşam giderlerinin 2 bin 385 lira olarak hesaplandığını hatırlatarak, “Şunun farkındayız, asgari ücretle çalışan arkadaşlarımızın büyük beklentileri var. Bu konuda dersimize iyi çalışıyoruz. Ülkemizin içerisinde bulunan şartları ama en önemlisi de çalışanların içerisinde bulunduğu şartları göz önünde bulundurarak en iyisini yapmaya çalışacağız” dedi.

“Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücret 2019 Yılında Ne Kadar Olacak?” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

“Mevcut Asgari Ücretle Geçinebilmek İçin Sihirbaz Olmak Lazım”

Türk-İş’in talebinin ne olduğu sorusuna cevap veren Nazmi Irgat, “Hedeflenen değil, gerçekleşen enflasyon artı refah payı istiyoruz. Bu konuda bir uzlaşma sağlayamadık ama bir yaklaşım oldu. Ülkemiz büyük bir enflasyon oranıyla karşı kaşıya kaldı. Bu yaşanan bir gerçek. Toplu sözleşmelerimizde gerçekleşen enflasyon artı ülkenin gelişmişliğine bağlı olarak refah payı talep etmekteyiz” cevabını verdi ve ekledi: 

“Rakamsal pazarlığa başlamadığımız için tam sonuç çıkmadı. Henüz daha erken ama Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamasından sonra bir sonuç çıkacağını tahmin ediyorum. Mevcut asgari ücretle geçinebilmek için sihirbaz olmak lazım. Mevcut bin 603 liranın geçerliliğinin kalmadığını tüm kamuoyu biliyor.”

Üçüncü Toplantı Ne Zaman Olacak?

2019’da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yapılan toplantıların üçüncüsü 20 Aralık’ta. Son toplantı ise Bakanlıkta gerçekleşecek.

Asgari Ücreti Kimler Belirliyor?

Asgari ücreti yasa gereği 5’er işçi, iş veren ve devlet temsilcisinden oluşan 15 kişilik Asgari Ücret Tespit Kbelirler. İşçi tarafını en çok üyesi bulunduğu için Türk-İş temsil ediyorken, işveren adına TİSK uzlaşmada bulunuyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ayse Kocet