Arka Sokaklar ile Aynı Dönemde Yayın Hayatına Başlayan Ama Onun Güçlü Nefesine Yetişemeyip Son Bulan 9 Dizi

4 dakikada okuyabilirsiniz


“Adam pisliğin teki çıktı Rıza Baba”, “Olay yerine yakınız Aylin” ya da “Bırak o silahı evlat” gibi repliklerle hafızalarımızda yer alan, bununla kalmayıp beynimize adeta kazık çakan, senelerin eskitemediği dizimiz Arka Sokaklar yeni bir sezon finali daha yaptı. Dizi, seyircinin aklında “Suat öldü mü, ölmedi mi?” sorusunu bırakmış olsa da durumu subliminal açıdan incelediğimizde, asıl dikkat edilmesi gereken noktanın dizinin “final” değil, yine “sezon finali” yapması yani 12.sezonun biletini de şimdiden almış olması olduğunu görüyoruz. Siz de “Bu Rıza Baba beni bile gömer” diyorsanız, ölümsüzlük iksirinin Polat Alemdar’la beraber son temsilcisi olan Arka Sokaklar dizisi başka hangi dizileri gömmüş, gelin hep beraber inceleyelim.

1- Hatırla Sevgili

arka sokaklar hatırla sevgili

2006- 2008 yılları arasında ATV’de yayınlanan, başrollerini Beren Saat, Cansel Elçin, Okan Yalabık gibi isimlerin paylaştığı Hatırla Sevgili, en beğenilen dönem dizileri arasında yer aldı. İki farklı görüşe mensup ailenin çocuklarının aşkını konu alan dizide 1960 ve 1980 darbeleri gibi siyasi olayların yanı sıra 68 kuşağının hikayesi de anlatıldı. 68 bölüm süren Hatırla Sevgili’nin en beğenilen yanlarından birisi de tabii ki muhteşem müzikleriydi. Bu dizi Arka Sokaklar ‘ın 12 yıllık geçmişine kıyasla sadece 2 yıl yayında kaldı.

2- Yalancı Yarim

Arka Sokaklar yalancı yarim

Başrollerinde Barış Akarsu ve Merve Sevi’nin yer aldığı Yalancı Yarim, Star TV’de yayınlandı. Türk filmi tadındaki dizinin konusunu, şımarık bir zengin kızının ve yurt dışına çıkmak için ilk gördüğü işe başvurup kızın şoförlüğünü yapmaya başlayan fakir oğlanın hikayesi oluşturdu. Aslında sezon finali olarak planlanan 47.bölüm, Barış Akarsu’nun hayatını kaybetmesinin ardından dizinin finali oldu.

3- İki Aile

Arka Sokaklar iki aile

86 bölüm süren ve 2008 yılında final yapan İki Aile’nin başrollerini İclal Aydın ve Emre Kınay paylaştı. Kocasından boşanan ve yeni bir hayat kurmaya çalışan iki erkek çocuk annesi bir kadınla, üç kız çocuk babası yalnız bir adamın aynı köşkte yaşamak zorunda bırakılışını anlatan romantik komedi türündeki dizi Star TV’de seyirciyle buluştu.

4- Acemi Cadı

Arka Sokaklar acemi cadı

Yine Star TV’de yayınlanan bir diğer dizimiz de fantastik konusuyla Acemi Cadı. Dizinin başrollerini Merve Boluğur, Nergis Kumbasar ve Şenay Gürler paylaştı. Halalarıyla birlikte yaşayan ve 16 yaşına geldikten sonra aslında ailecek cadı olduklarını öğrenen genç kızın başına gelenler, dizinin konusunu oluşturdu. Acemi Cadı 58 bölüm boyunca ekranlarda yer aldı.

5- Doktorlar

Doktorlar birçoğumuza sanki çok uzun sürmüş ya da yakın zamanda bitmiş gibi geliyor olabilir. Bunun sebebi ise tabii ki de Doktorlar’ın bir “Yaz is coming” itemi haline gelmesi. Bugüne kadar kaç kanalda ne kadar tekrarı verildi, hesaplaması zor olan dizimiz, 2006’da başlayıp 4 sezon sürdü. Kutsi, Yasemin Ergene, Bekir Aksoy gibi isimlerin başrol olarak oynadığı Doktorlar 97.bölümünde final yaptı.

6- Yaprak Dökümü 

“Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı eserlerini diziye uyarlama” furyasının ilk örneklerinden olan Yaprak Dökümü, “Her aile bir ağaçtır” sloganıyla karşımıza çıktı. Dizinin kadrosundaysa kimler yoktu ki! Halil Ergün, Güven Hokna, Bennu Yıldırımlar, Deniz Çakır, Gökçe Bahadır, Fahriye Evcen başta olmak üzere birçok oyuncunun başrol olarak yer aldığı dizimiz, Kanal D ekranlarında 174 bölüm sürdü. “Tekin” ailesinin dizi boyunca süren, dünya üzerinde ne kadar bela varsa hepsini üzerine çekme alışkanlığına en güzel tepkiyi ise “Yeteeeer, duymak istemiyorum” diyen Ali Rıza Bey veriyordu.

7- Sıla

Bir töre hikayesini konu edinen Sıla, ATV’de yayınlandı. Cansu Dere ve Mehmet Akif Alakurt’un başrollerini paylaştığı dizi, Batı kültürü içerisinde büyümüş ve töre kurallarının hâkim olduğu bir coğrafyada zorla evlendirilmiş bir kadının başından geçenleri anlatıyordu. Sıla 79. bölümünde final yaparak izleyiciye veda etti.

8- Binbir Gece

Kanal D ekranlarında seyirciyle buluşan Binbir Gece, hasta olan oğlunun tedavisi için paraya ihtiyacı olan bir annenin yaşadığı çelişkiyi anlatarak yola çıktı. Bergüzar Korel, Halit Ergenç, Tardu Flordun ve Ceyda Düvenci’nin başrolde yer aldığı dizi 90.bölümünde final yaptı.

9- Selena

Bir diğer fantastik dizimiz de ATV ekranlarında yayınlanan Selena. Özellikle de çocuklar tarafından büyük bir ilgiyle izlenen Selena’nın finali 104.bölümde yapıldı. Sinem Kobal, Cansu Demirci, Gizem Güven ve Dilara Kurtuluş’un başrollerini paylaştığı dizide anne ve babasını trafik kazasında kaybetmiş üç kızın hikayesi anlatıldı. Dizimiz aynı zamanda “Se le na, Se le na, Se le na” şeklindeki üçlemeyle birçok capse de konu oldu.

 

Arabesk Filminde Sizi Dumura Sokacak 12 Türk Filmi Klişesi adlı video sizi çok güldürecek 🙂

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
12
Komik
Muhteşem Muhteşem
12
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
11
Şoke