Ara Güler Kimdir? Bilinmeyen Yönleriyle Usta Foto Muhabiri Ara Güler

7 dakikada okuyabilirsiniz


Ara Güler Kimdir?
Ara Güler Kimdir?

Ara Güler Kimdir? Bilinmeyen Yönleriyle Usta Foto Muhabiri Ara Güler

Ara Güler Kimdir? Salvador Dali’den Nazım Hikmet’e, William Churchill’den Indira Gandhi’ye, Marlon Brando’dan Aşık Veysel’e, Robert de Niro’dan Yaşar Kemal’e birçok ünlü ismin fotoğraflarını çeken, ömrünü fotoğrafa adamış, adını bütün dünyaya duyurmuş bir foto muhabiri düşünün; işte o isim Ara Güler… İstanbul’un en güzel zamanlarını ölümsüzleştirmiş, Anadolu’nun gizli güzelliklerini ortaya çıkarmış bir duayeni kaybettik. Peki Ara Güler Kimdir ? Onu “duayen” yapan neydi?

“En kolayı ölmemek. Ben ölmeyeceğim çünkü. Ben gene eserlerimde var kalacağım, size “Merhaba” diyeceğim. Shakespeare yaşıyor mu, ölüyor mu?”

Ara Güler Kimdir ?

Ara Güler Kimdir

16 Ağustos 1928’de doğdu Şebinkarahisarlı Eczacı Dacat Bey ile Verjin Hanım’ın tek oğulları Mıgırdiç Ara Derderyan… Adını “Yakışıklı Ara” olarak bilinen Ararat Kralı Ara Geghetsik’ten almıştı. 1934’te Soyadı Kanunu çıktıktan sonra ise “Güler” soyadına kavuştu.

“Florya Köşkü’nün yanındaki halk plajının üstünde evimiz vardı. Atatürk de zaman zaman oraya gelir denize girerdi. Atatürk’ü görmüşümdür. Çünkü hep orada otururdu, çizgili mayosuyla. Öyle barikat falan da yoktu. O geldiğinde biz de bütün veletler toplanırdık. Daha küçüğüz tabii, Atatürk’ün kim olduğunu bilmezdik bile. Arkası kesik bir sandalı vardı. İşte ben o sandalın arkasına takılıp yüzen veletlerden biriydim”.

Ara Güler Kimdir

Zengin bir ailenin çocuğuydu, hayali ise sinemaydı. Babasının yönlendirmesiyle İpek Film Stüdyosu’nda “çırak”lık yapmaya başladı. Ta ki stüdyoda çıkan yangında ölüm tehlikesi atlatana kadar… Bu sefer de babasının yakın arkadaşı Muhsin Ertuğrul’un yanında tiyatro eğitimi almaya başladı ama onun isteği oyunculuk değildi, yazarlıktı. Edebiyat sevgisi ağır bastı. 1950 yılında “Garip Bir Yılbaşı Gecesi” piyesiyle Yeni İstanbul gazetesinin yarışmasına katıldı. Kazandığı derecenin yanında, piyesi de gazetede yayımlanmaya değer görülmüştü. “Ben amatör hiçbir şey yapmadım. Hiç kimse benim kadar uğraşmamıştır edebiyatla, sanatla… Yani bir tarafını bilse öteki tarafını bilmez.”

Ara Güler Kimdir

“En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.”

Ara Güler Kimdir dediğimiz zaman, 1952 yılına gelindiğinde kendisinin ilk fotoğraf makinesiyle tanıştığını söylemeliyiz: Rolleicord II. O anda başlamıştı fotoğraf tutkusu, önüne gelen her şeyi çekiyordu; gün batımları, tekneler, balıkçılar… Kararını vermişti, gazeteci olacaktı. Nitekim aynı yıl Yeni İstanbul Gazetesi’nde muhabirliğe başladı.

 

Ara Güler Kimdir

İşini o kadar iyi yapıyordu ki kısa süre sonra Hayat Dergisi fotoğraf bölüm şefliğini yaparken buldu kendini. Beraberinde Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliğini yapmaya başladı. 1961’de Henri Cartier Bresson ile tanışarak Paris Magnum Ajansı’na katıldı. İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antolojisi” onu, dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak tanıttı. Aynı yıl, Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne tek Türk üye olarak kabul edildi. 1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” unvanını kazandı. İsviçre’den Amerika’ya, Japonya’dan Kanada’ya dünyanın her köşesinde fotoğrafları yayınlanıyordu. Bu dönemde herkes tarafından tanınan bir gazeteci oldu. Kimler takılmadı ki “usta”nın objektifine;

“Picasso’yu çekene kadar neler çektim”

Ara Güler Kimdir

Ara Güler’in fotoğrafını çektiği isimlerin başında, fotoğraf vermekten nefret etmesiyle tanınan efsane ressam Picasso geliyor. Hem de üç gün misafir oluyor Picasso’nun şatosunda. “Gittim, üç gün evinde kaldım. Bir ara bana dönüp, ‘Sen benim fotoğraflarımı çekiyorsun, ben de senin resmini çizeyim’ demez mi!” Verdiği sözü unutur korkusuyla boş kağıt arar Güler, fakat bulamaz. Çözümü kütüphane’den rastgele çektiği bir kitabın kapağını Picasso’ya uzatmakta bulur. “İçimden de ‘Nasıl olsa sonra sayfayı yırtıp alırım’ diye geçiriyorum. Çizdi tabii. İmzasını da attı. Türkiye’de bir tane orijinal Picasso vardır, o da benim evimde. Baktım kitap da antika. Sayfasını yırtmam imkansız. Onu da öylece alıp yanımda getirdim.”

“Bir Bebeğin Ölümüne Neden Olup Sahibini İntihara Sürükleyen Pulitzer Ödüllü Fotoğraf’ın Hikayesi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN… 

“Muhabirimiz Sophia Loren’in yatak odasında”

Ara Güler Kimdir

Cannes Film Festivali… Bütün muhabirler Sophia Loren’in tek kare fotoğrafını çekmek için yarışıyor. Fakat Ara Güler bu yarışa katılmıyor, otelin müşterisi gibi Loren ve eşinin ardından asansöre dalıyor, yetmiyor, peşlerinden odalarına dalıyor. Kamerasını bırakıp sohbete başlıyor. “Baktım Sophia yatak odasına geçti. Ayakkabılarını çıkarttı rahat etmek için, yatağın üzerine oturdu. Hemen ‘Böyle birkaç kare resmini çekeyim mi senin’ dedim, o da ‘Çeeek’ dedi. Beni hâlâ arkadaşlarından biri zannediyor. Fotoğrafları çektim, İstanbul’a yolladım. Rezalete bakar mısın, gazete ‘Muhabirimiz Sophia Loren’in yatak odasında’ diye manşet yapmış.”

“Dali değil bildiğin deli”

Ara Güler Kimdir

Bir başka efsane, ressam Salvador Dali, o da az uğraştırmıyor Ara Güler’i. Hatta fotoğrafını çekmek için kapısını çaldığında “Benim dakikam 25 bin dolardır” diyerek dışarı atıyor. Akşamına bir dostuna anlatıyor nasıl kapıdan kovulduğunu. Kaderin cilvesi, arkadaşının vaftiz babasının Salvador Dali olduğunu öğreniyor. Dostunun ricasıyla ertesi gün tekrar gidiyor otele. “Ertesi gün saat onda gittim, üç gazeteci daha geldi. ‘Hani benden başka kimse olmayacaktı’ dedim. ‘Dur ben onları hemen salarım’ dedi. Elinde de gümüş saplı bir baston var. ‘Bilin bakalım, ziftin formülü nedir?’ dedi. Kimse bilemedi. Formülü kafadan attı. ‘Benim adım Salvador Dali, bu bastonu ziftin içine sokar çıkarırım. Beş kuruşluk baston olur 50 bin dolar. Sen bunu yaparsan deli derler. Şimdi dediğimden ne anladınsa git onu yaz.’ dedi. Üçünü birden toplayıp dışarı attı. O fotoğrafları o gün çektim.”

“Stanley Kubrick’in 17 Yaşında Çektiği New York Fotoğrafları Bizleri 1940’lı Yıllara Götürdü” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

“Charlie Chaplin’in kapısında 3 gün”

Ara Güler Kimdir

Charlie Chaplin’i sevmeyen var mıdır? Ara Güler de büyük hayranlık duyar Chaplin’e, röportaj yapabilmek için İsviçre’deki şatosuna gider. Karlı havaya aldırmadan 3 gün şatonun kapısında bekler, sonunda donmasından korkan Chaplin’in eşi Oona içeri alır Güler’i. Fakat içeri girip Charlie Chaplin’in hasta halini görünce fotoğraf çekmekten vazgeçer Ara Güler. “Pire gibi dolanarak dünyanın en cevval tipini yaratmış Charlie Chaplin’i felçli halde çekmek bana yakışmazdı, o nedenle onun fotoğrafını fırsat bulduğum halde çekmedim.”

Ara Güler Kimdir

Bir baraj açılışına giderken yolunu kaybedip keşfettiği Aydın’daki Aphrodisias Antik Kenti’ni Times Dergisi aracılığıyla dünyaya tanıtan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan da oydu. 1950’lerin hayranlık uyandıran İstanbul fotoğraflarının sahibi de…

“Sanat olmasına lüzum yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zaptediyorsun, bir makina ile tarihi durduruyorsun.”

“Semiha Es Kimdir? 6 Maddede Dünyanın İlk Kadın Savaş Foto Muhabiri” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Ara Güler Kimdir

Kendine fotoğrafçı denmesini de kabul etmiyordu “Bir olay olduğu zaman eğer adam karısının koynuna kaçıyorsa fotoğrafçıdır. Eğer olay yerine gidiyorsa gazetecidir” diyordu kendine has üslubuyla.

Ara Güler Kimdir

4 defa savaşa gitmişti. “20 yaşındaki kızlar, ellerinde kalaşnikof tüfekler, düşman bekliyorlar. 3 saat sonra ölecek, vurulacak, bir şey olacak. Hikaye bundan ibarettir. Bir puf sesidir yaşamak.” “Harbin tek bir sorunu yoktur, harbin bin türlüsü vardır. Yani ondan dolayı ölürsün, başka şeyden dolayı ölürsün ama ölürsün” diyordu. Çektiği bir savaş fotoğrafı, dünyaca ünlü Times Dergisi’ne kapak olmuştu.

“O zaman, yemek çıkmıyor. Yok, yemek yok! Ne yiyeceğiz? Herkes, bir şeyler bulsun araziden, onu yiyeceğiz. Ben kertenkele yakalıyorum, orada bir kazan var, o kazanın içine atıyorum, pişiyor akşama kadar. Bir kertenkelenin tadı nedir biliyor musun? Silgi var ya, silgi yutuyorsun gibi. Böyle haftalar geçiriyorsun. Mesela ben bir tek şişe kola için bin dolar verebilirdim. O kadar susadım, içecek su yoktu. Yani daha fena bir şey olamaz.”

Ara Güler Kimdir

“Yaşam size verilmiş boş bir film; her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın” diyordu Ara Güler. 90 yıllık yaşamının her anını mükemmel fotoğraflarla doldurdu. 

Ara Güler Kimdir? Ara Güler işte böyle büyük bir duayendir. Güle güle büyük usta, seni asla unutmayacağız…

Kaynaklar:

  • İzzet Çapa, SuperHaber
  • Nezih Tavlaş, Foto Muhabiri Ara Güler
  • Doğan Kemancı, Aydınlık 
Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke