Apartmanda Yaşayanlar! Bir Bahçeniz Yok Diye Üzülüyorsanız Bu Yazıyı Dikkatlice Okuyun

3 dakikada okuyabilirsiniz


özellikle Apartmanda yaşayanlar… Şehir yaşamı bizi yeşilden, doğadan uzaklaştırıyor. Birbirinden güzel çiçeklere hasret yaşıyoruz. Yüksek yüksek binaların bizi bir parçası olduğumuz doğamızdan uzaklaştırmasına izin mi vereceğiz? Yaşadığımız binaları muhteşem bahçelere çevirmeye var mısınız? Hayallerinizi 20. katta yeşertin! İşte siz Apartmanda yaşayanlar, evinizi doğru planlama ve doğru seçilmiş bitkilerle yeşillendirmenin detayları. Öncelikle bulunduğunuz konum ve iklim şartları çok önemli. Tabii bir de evinizi renklendirecek bitkilerin listesini çıkarmayı unutmayın!

1. Salon

İç mekan bitkileri için en uygun ortamdır. Zamanınızın çoğunu geçirdiğiniz bu bölümde arka planla uyumlu vurgu bitkilerine ayrılabilir. Renk ve doku oldukça önemlidir. Daha dikkat çekici olmasını sağlamak için birbirini bütünleyen farklı türler kullanılmalı.  Aküba, Kaladyum, Yılbaşı çiçeği, Kalyoz (yaprak güzeli), Difenbahya, Salon çamı önerdiğimiz bazı bitkilerdir.

2. Yatak Odası

Yatak odaları bitki bakımı için yeterince zaman ayrılmayan bir bölümdür. Bu nedenle bakıma az ihtiyaç duyan kaktüs, sukkulentler veya dayanıklı büyük yapraklı salon bitkileri önerilebilir. Eğrelti otları da önerilen diğer bir bitkimiz. Fakat düzenli sulamayı unutmamalıyız.

3. Banyo

Öncelikle banyonuz için seçeceğiniz bitkileri çok iyi değerlendirmelisiniz. Unutmayın ki banyo sürekli nemli bir ortam bu da güzelleştirmeye çalıştığınız banyonuzun bir katil olmasıyla sonuçlanabilir. Bitkilerimizin daha sıkı bir bakıma ihtiyaçları var. Örnek olarak Aralya, Montera deliciosa. Kısa süreli çiçek açanlardan ise; orkide ve menekşe türleri tercih dilebilir.

4. Mutfak

Kesinlikle pencere önü saksı bitkileri mutfağınızda muhteşem görünecektir. Örneğin kaktüs, sukkulentler veya sardunyalar olabilir. Tavandan sarkan bitkiler oldukça hoş bir görünüme sahiptir. Apartmanda yaşayanlar için ayrıca drasena, clivia da güzel görüntü sağlayan çiçeklerdir. Tabii ki küçük mutfak bitkileri olarak en çok tercih etmemiz gereken domates, biber, maydanoz, kişniş, nane ve daha neler neler. Mis kokular şimdiden burnunuza gelmeye başladı değil mi?

Annelerimizin 7 tipik özelliğini anlatan içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ..

5. Balkon

Biraz temiz hava almak için zaman geçirdiğiniz balkonunuzda havanızı değiştirip güzelleştirecek birbirinden şahane çiçekler kullanabilirsiniz. Hem manzaraya karşı kahvenizi yudumlarken yanınızda bulunan rengârenk çiçeklerinizde sizinle bu anı paylaşmaktan zevk duyacaklardır. Petonya, Sardunya, Lobelya, Begonya, Hercaimenekşe, Açelya kullanabileceğiniz bazı çiçek örnekleridir.

BONUS

Düşeyde bahçeler oluşturamıyorsanız dikey bahçe yapmanız da mümkün. Bahçesiz, dar alana sahip binalar için son yıllarda oldukça popüler olan dikey bahçeler adeta bir kurtarıcı nitelikte. Nefes almanızı sağlayacak bu bahçeleri oluşturmak için işin uzmanı peyzaj mimarlarından yardım alabilirsiniz. Kurulan sistem içerisinde bitkiler için yeterli su ve toprak mevcuttur. Tabi ki bu güzel görüntünün devamlılığı için mevsimsel yenilemelere ihtiyaç vardır. Daha yeşillikli, bol oksijenli bir yaşam dileriz…

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
Burcu Bulut