Antik Mısırlılar Hakkında En TUHAF 10 Şey

3 dakikada okuyabilirsiniz


Antik Mısır Uygarlığı, tüm zamanların en büyük ve en gizmeli medeniyeti  olarak bilinir. Kuzeydoğu Afrika’da Nil Nehri’nin denize ulaştığı bölüme yayılmış bir uygarlıktır. Uygarlığın yayıldığı bölge, bugünkü Mısır toprakları içinde yer almaktadır. Bu klasik bilgileri geçip bu uygarlığın sizi şok edecek geleneklerini sıralayalım.

1. İkinci Firavun Pepi, sinekleri kendisinden uzak tutmak için, çevresinde vücudu balla sıvanmış bir kaç köle bulundururdu

2. Antibiyotik kullanımı, 20. yy’da başlamadı. Erken halk hekimliği, küflü gıdalar ya da enfeksiyonlar için toprak kullanımı dahil antibiyotik kullanımının temeli Mısır’a dayanıyor ve hatta Eski Mısır’daki hastalıkların teşhis ve tedavisi da mevcutmuş.

3. Sfenks’in 1737 senesine ait, yine burunsuz olarak yapılmış eskiz çizimleri mevcut. Yani, Napoleon’un Mısır Seferi’nde resmedilen Sfenks’ten 60 yıl önce… Sfenks’e zarar verdiğini bildiğimiz tek kişi, Müslüman bir din adamı olan Sa’im el-Dahr. O da bu vandallık sebebiyle 1378’de linç edilmiş.

4. Eski Mısırlılar için dünya hem düz hem de yuvarlakdı. Nil de, Dünya’nın merkezine doğru akıyordu.

5. Firavun Djoser’e ait ilk piramit 2600 yılında inşa edildi. Bu piramit yaklaşık 10 metre uzunluğunda ve 15 kapısı olan bir duvarla çevriliymiş. Bu kapılardan yalnızca biri açılırmış.

6. Yeni kazılarda ortaya çıkarılan mezarlar, sanılanın aksine piramitleri inşa edenlerin köleler değil, Firavun’un kalıcı olarak istihdam ettiği Mısırlı usta ve işçiler olduğunu gösteriyor.

7. Irza tecavüz erkeğin iğdiş edilmesiyle cezalandırılıyordu; buna karşılık, bir başka kadının kocasını ya

da bir erkek çocuğu baştan çıkaran kadının da burnu kesiliyordu.

8. Ergenliğe kadar çocuklar hiç bir kıyafet giymiyormuş.

9.Eski Mısırlılarda temizlik ve görünüm, büyük önem taşıyordu. Erkekler temiz kalmak için bıyık ve keçi sakalı dışında tüm bedenlerini tıraş ediyordu. Her iki cins de kötü kokuları gidermek ve cildi yumuşatmak için kokulu merhem, parfüm ve yağ kullanıyorlardı.

10. Firavunlar öldüğü zaman, hizmetçileri de öldürülüp, kendileriyle birlikte gömülmüyordu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
4
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
4
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke