Ani Bir Kararla Emekli Oyuncular Sınıfına Geçen 9 Hollywood Yıldızı

4 dakikada okuyabilirsiniz


Gün geçmiyor ki; kariyerini sonlandırdığını açıklayan, emekli oyuncular sınıfına geçen bir yıldızla daha karşılaşmayalım. Farklı farklı sebepler öne süren oyuncular, dünya sinemasının kalbi olan Hollywood’dan emekliliğini ilan etmeye devam ediyor. İşte “Benden bu kadar” diyerek  kariyerine nokta koyan 9 Hollywood yıldızı:

1. Jack Gleeson

Jack Gleeson

“Game of Thrones” dizisinde en nefret edilen karakter kimdi” diye sorsak Kral Joffrey’nin adının en üst sıralarda olacağı kesin. Kral Joffrey’e hayat veren Jack Gleeson ise oyunculuk kariyerini sona erdirmeye karar verdi. Oyunculuk yapmaya sekiz yaşında başladığını ifade eden Jack Gleeson, bu işten eskisi kadar keyif almadığını söylüyor. Para kazanmanın yapılan işle kişi arasındaki ilişkiyi olumsuz yönde etkilediğini düşünen Gleeson, Dublin’deki Trinity College’da teoloji ve felsefe okumaya döndü.

2. Daniel Day – Lewis

Oscar’da 3 kez En İyi Oyuncu ödülünü kazanan ünlü İngiliz oyuncu, kariyerini sonlandırdığını açıkladı. Manzaralı Oda, Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği, Sol Ayağım gibi filmlerde rol alan Lewis’in oyunculuğu bırakma kararının sebebi ise bilinmiyor. Lewis’in basın sözcüsü bu konuda herhangi bir açıklama yapılmayacağını söyledi. 25 Aralık’ta seyirciyle buluşacak olan “Phantom Thread” ise ünlü oyuncunun son filmi olacak.

3. Sir Sean Connery

James Bond serisinin yıldızı olan, bir zamanların efsane ismi, ünlü İskoç oyuncu Sean Connery’nin rol aldığı son filmi 2003 yılında gösterilen Muhteşem Kahramanlar filmi olmuştu. Connery 2006’da Amerikan Film Enstitüsü’nden Ömür Boyu Başarı ödülünü aldı. Connery’nin emeklilik sebebi ise kendisine artık yaşlı rollerinin teklif ediliyor olması.

4. Shirley Temple

Sıra Hollywood’un 1928 doğumlu çocuk yıldızı Shirley Temple’da. 30’lu ve 40’lı yıllarda dans edip şarkı söylediği filmleriyle ünlü olan Temple, 1935 yılında genç Oscar’ı almayı başardı. Temple 22 yaşına geldiğinde emekli olduğunu açıklayarak oyunculuk serüvenini durdurdu. 60’lı yıllarda sahnelere diplomat ve siyasetçi olarak geri dönen Temple, Birleşmiş Milletler için çalıştı ve 2014 yılında 85 yaşındayken hayata veda etti.

5. Cameron Diaz

Oynadığı birçok filmin yanında özellikle The Mask filmiyle hafızalarımızda yer edinen Cameron Diaz, en son 2014’te gösterilen Annie’de rol aldı. Diaz oyunculuğu bırakmasıyla ilgili, “Kendime kim olduğumu söyleyemediğimi gördüm. Bu yüzleşmek için zor bir şey. Kendimi tamam kılmak ihtiyacını hissettim” şeklinde açıklama yaptı. Good Charlotte grubunun solisti Benji Madden ile evlenen Diaz, yaşlanma ve sağlık konularında iki tane kitap yazdı.

6. Rick Moranis

Hayalet Avcıları, Eyvah Çocuklar Küçüldü, Uzay Topları gibi filmlerle hatırladığımız Kanadalı ünlü oyuncu Rick Moranis, 1991 yılında eşini kanserden dolayı kaybetti. Bu tarihten sonra oyunculuğu bir kenara bırakan Moranis, 1997’de çocuklarını büyütmek için kariyerini tamamen sonlandırdı. Moranis oyunculuğu bırakmasıyla ilgili şu şekilde konuştu: “Yalnız bir babaydım. Çocuklarımı büyütürken hafta sonları seyahat etmenin zor olduğunu düşündüm. Sonra kısa bir mola verdim. Daha sonra o kısa mola uzun bir molaya dönüştü. Ve en sonunda hiç özlemediğimi anladım.”

7. Greta Garbo

1905 doğumlu olan Greta Garbo, sinema dünyasının en güzel ve esrarengiz oyuncularından birisiydi. 1954 senesinde Guinnes Rekorlar Kitabı’na yaşamış en güzel kadın olarak geçen Garbo, “Yalnız olmak istiyorum” sözüyle akıllarda yer etti. Başka bir hayat yaşamak istediğini söyleyen Greta Garbo, 36 yaşında oyunculuğu bıraktı. Hayatının son dönemlerinde fazla dışarıya çıkmayan ve yaşlı haliyle fotoğraf vermek istemeyen oyuncu, akıllarda hep genç ve güzel haliyle kalmak istedi.

8. Doris Day

Doris Day, 60’lı yıllarda hem oyuncu hem de şarkıcı olarak büyük başarılara imza attı. Sarı saçları, güler yüzü ve sempatikliği ile dikkat çeken Day, Teacher’s Pet, Pillow Talk gibi filmlerde yer aldı. Son filmini 1968’de çeviren oyuncu 1975’te emekli oldu. “Hayvanları ve insanları çok severim. Şu ana kadar sevmediğim bir hayvanla karşılaşmadım ama aynı şeyi insanlar için söyleyemeyeceğim” diyen Doris Day, şimdilerle hayvan aktivisti olarak çalışıyor.

9. Gene Hackman

Hollywood’un en ünlü kötü adamlarından biri olan Gene Hackman, 50 yıllık bir kariyere sahipti. 2004 yılında emekliliğini ilan eden oyuncu, daha sonra yaptığı bir açıklamada oyunculuğu özlediğini söylese de sinemaya geri dönmedi. Hollywood kariyerini tamamladıktan sonra üç roman yazan Hackman, oyunculuğu bırakma sebebini şu sözlerle açıkladı: “İş benim için çok stresli. Filmlerde gerçekleştirmeniz gereken sözler canavarın sadece görünen yüzü. Bunu daha fazla yapmak istemediğim bir noktaya geldiğimi anladım.”

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
6
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
7
Şoke