“Metal Fırtına’da Ne Yazdıysam Şu An Aynı Noktadayım, Amerika Türkiye Savaşı Olabilir”

4 dakikada okuyabilirsiniz


Amerika Türkiye gerilimi ile beraber Metal Fırtına’nın gerçekleşebileceğine, yani “Amerika Türkiye savaşı olabilir” şeklindeki düşüncelerin gerçek olabileceğine dair söylentiler ortaya çıktı. Biz Amerika Türkiye savaşı söylentilerini, edebiyat ve bilimkurgu hakkındaki düşüncelerini muhatabına yani kitabın yazarlarından Orkun Uçar’a sorduk.

“Metal Fırtına ile Birçok İnsana İlk Kez Kitap Okuttuk”

-Harry Potter serisi kitap okumayı çocuklara sevdirdiği için takdir gördü. Metal Fırtına’nın okuma oranlarındaki artış ve okuma sevgisi açısından etkisini nasıl yorumlarsınız?

Genel olarak kitapları kadınların okuduğu, çok satılan kitap listesini kadınların belirlediği düşünülen bir ülkede erkek okur potansiyelini gösterdi. Metal Fırtına’yı okuyanların önemli bir kısmı hiç kitap okumamış orta yaşlılar veya ilk kez kitap okuyacak gençlerdi. Bunların bazıları okuma alışkanlığı kazandı, çoğu da yine kitapsız bir hayata geri döndü. Devam kitaplarının satış rakamlarına bakarsak sadık bir okur kitlesine hitap ettiğimiz düşünülemez.

-Bilimkurgu ve gerçeklik arasındaki ilişki nasıl olmalıdır?

Gerçeklik dediğimiz şey ne kadar gerçektir diye düşünmek lazım önce bence. Bana göre gerçeklik dediğimiz şey de bir kurgu. Neyse bu başka bir konu… Bilimkurgu, gerçekliğe ray döşer, geleceğe bir rota çizer. Sadece rehber olmakla kalmaz, şekillendirir de. Bilimkurguda olmayan milletler, gelecekte de olmayacaktır.

-Türk bilimkurgusu nereye gidebilir? Yurt dışındaki gibi dizileri besleyen işler çıkabilir mi?

Türk bilimkurgusu çekmek için teknik ve maddi prodüksiyon sorunumuz yok. Batı’daki dizi veya sinema teknolojisi ile boy ölçüşülebilir olanaklar var ama zihniyet yok. Yıllardır prodüksiyon şirketleriyle çeşitli temaslarım oldu ve hepsi hayal kırıklığıydı.

-Metal Fırtına için dizi ya da film yapma teklifi geldi mi? Gökhan Birdağ ve Kızıl Şaman için aktör fikriniz ne olurdu?

Metal Fırtına film hakları zaten uzun yıllardır Özen Film’deydi ama çeşitli aksiliklerle bir türlü çekemediler. Bundan sonra da umudum yok. Ekranda çeşitli askeri diziler var ama Metal Fırtına için teklif gelmedi. Gökhan Birdağ için Colin Farrell veya Onur Saylak, Kızıl Şaman için Anson Mount veya tanınmamış bir Türk oyuncu isterdim.

-Dünyada bilimkurguyu nasıl görüyorsunuz? İyi bir iş çıkardınız. Bu yaratıcılık ne kadar devam edebilir?

Sadece bilimkurgu değil, genel olarak sanat düşüş içinde. Çünkü Dünya’da İkinci Ortaçağ’ı yaşıyoruz.

-Kitapta Amerikan askerlerinin atom bombasına benzer bir silahı Türk ordusu üzerinde kullandığını söylediniz. Amerika bir daha nükleer bomba atabilir mi? Çünkü Japonya’da olanlar için resmi bir özür dilenmedi.

Hayır kitapta büyük bir bombadan söz ediliyordu. O bombanın benzerini Afganistan’da kullandılar. Nükleer bomba konusunda başka bir tezim var. Bundan sonra ilk nükleer bombanın teröristler tarafından kullanılacağını düşünüyorum. Ondan sonra devletler özgürlükleri kısıtlayacak, güvenlik duvarları yükselecek. Nükleer derebeylik dönemi başlayacak.

Amerika Türkiye Savaşı Olabilir

“Amerika’nın Planı Önce Şeytanileştir Sonra Saldır”

-Metal Fırtına gerçek oldu, oluyor diyenler var, ne dersiniz?

Bu ihtimali ciddi görüyorum. Batı ülke liderlerinin imajını oldukça kötü olarak yansıtıyor. Tabii bu da Batı’nın kendin pişir, kendin ye stratejisi olabilir. Daha yeni bir Hollywood filminde Türkiye cihatçıların üssü konumundaydı. Önce şeytanileştir, sonra saldır.

-Siz açık bir işgalden bahsettiniz ama dünya değişti. Artık taşeron savaş mantığı var. Sizce direkt bir işgal olma ihtimali var mı?

Bu dediğiniz strateji hangi ülkede neyi istediklerine bağlı olarak değişir. Mesela dertleri Cumhurbaşkanı ise Reza Zarrab üzerinden operasyonu yaparlar ki sanırım o süreç yavaş da olsa sürüyor, ülkeyi istiyorlarsa askeri bir operasyona girebilirler.

-Kitabınızla ilgili eleştirilere ne dersiniz?

Amerika Türkiye savaşı daha doğrusu Amerika’nın Türkiye’yi çok kısa bir sürede işgal etmesi konusunda çok eleştirildim. Ama şu an yazsam da yaklaşımım farklı olmazdı.

“Amerikalıların Silahıyla Onları Vurduk”

-Özel toplantılarda Amerikalılar hatta Başkan Bush’un danışmanı bile sizin kitabınızdan açık açık rahatsız olduklarını belirttiler. Bunu nasıl değerlendirirsiniz?

Yıllardır Batı’nın bir oyunu vardır, önce hedeflerin simülasyonunu yapar. İlk kez onların yöntemi ve silahı onlara karşı kullanıldığı için şaşırdılar sanırım.

Amerika Türkiye Savaşı Olabilir

“Amerikalılarla İdlib’de Çatışmaya Girebiliriz”

-Türk askerinin İdlib’de Amerikan askeri ile bahsettiğiniz gibi bir çatışma içerisine girme ihtimali var mı?

ABD’nin BOP projesinde Akdeniz’e kıyısı olan bir Kürt devleti var. Arada ufak tefek pürüzler olsa da genel olarak bu plana göre gidildiği çok açık. O nedenle sorunuza yanıtım: “Evet.” ABD, güneyimizdeki unsurlara tırlar dolusu silah aktarıyor.

-Sizin için Amerikan düşmanlığı yaptı diyenler var, ne dersiniz?

Devletlere karşı öyle nefretmiş, sevgiymiş gibi insani hislerim yok. Hollanda en takdir ettiğim ülkedir.

-Amerika’nın size vize vermediği doğru mu?

Bir arkadaşım New York’ta yaşıyordu, yanına tatile gidecektim ama vize için çok uğraşmak gerekiyordu, istedikleri belgelerle uğraşamadım. Bu dediğim on yıl kadar önceydi, herhalde artık çok daha zordur ki şimdi askıya alınmış durumda.

-Bor minerallerine çok değer verdiniz ve savaş nedeni dediniz. Tarih sizi doğruladı mı?

Bilim insanı veya mühendis filan değilim ama bor ile ilgili ara ara değişik haberler çıkıyor. Küçümsenmeye çalışıldığı kadar önemsiz bir konu değil.

Amerika Türkiye Savaşı Olabilir

Bu Kelimeler Sizin İçin Ne İfade Ediyor?

Black Mirror

Türkiye’de uzun yıllar önce benzerini yapmaya çalıştığım bir proje.

Westworld

Çok derin söylemleri olan bir dizi. Özellikle Anthony Hopkins’in ağzından çıkanlar. Örneğin insan zekasının, dişisini etkilemeye çalışan tavus kuşu tüyleriyle aynı olduğuna dair bir şeyler söylemişti.

Under the Dome

Hali hazırda Houston’ın kentinin bir kubbe altına alınması projeleri var. Sanırım gelecekte kubbelerde yaşayacağız.

Gökhan Birdağ

Kızıl Şaman Koray’ın daha insani olanı.

Kurtlar Vadisi

Boş küme

 

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke