6 Fotoğrafta Biz de İnsan mıyız Dedirtecek Birbirinden İnsansı Robotlar

3 dakikada okuyabilirsiniz


Hepimiz Jetgilleri izlediğimiz zamanlarda hizmetçi robot Rosie’ye bakıp yok artık demez miydik? Bir robotun o kadar gelişmiş olabileceği o zamanlar kulağa çok abartılı geliyordu. Günümüzde ise robotlar Rosie’ye taş çıkartırcasına insanların özelliklerine ayak uydurdu. İşte hayal gücümüzün de ötesinde özelliklere sahip gelecekteki yakın dostlarımız, insansı özelliğe sahip 6 robot!

1- Masa Tenisi Oynayan “Tobio”

Türkçesi ping pong oynayan robot olan Tobio kendi beceri düzeyini arttırmak için kullanabileceği yapay bir zekâya sahip. 1.88 boyu ve 120 kilo ağırlığıyla yeni oyun arkadaşımız gözlükleriyle de pek bir şirin.

2- Dostane, Güler Yüzlü Bir Karşılama: Resepsiyonist “Nadine”

Mimikleri olan, sizi tanıyan ve söylediklerinize göre üzülen ya da mutlu olan bir resepsiyonistin robot olmasına ihtimal verir misiniz? Nadine geleneksel robotların aksine insansı görünümüyle sizinle konuşurken gözlerinizin içine bakarak gülümsüyor, sizinle empati kurabiliyor ve her şeyden önemlisi işini çok seviyor.

3- Espritüel Robot “Jia Jia”

Dışardan bakıldığında Çinli bir kadından hiçbir farkı olmayan Jia Jia güzelliğiyle büyülüyor. Selfie çekileceği zaman “çok yakın durma suratımı şişman göstereceksin!” diyerek dış görünüşünü ne kadar önemsediğini gösteren Jia Jia, aynı zamanda yaptığı esprilerle sizi güldürüyor.

4- Davranışlarınızı Kopyalayan “Atlas”

Bostan Dynamics tarafından geliştirilen Atlas, hayvan ve insanların temel fiziksel ve zihinsel davranışlarını gözlemleyip kopyalıyor. Atlas aldığı darbelere rağmen düşmeyerek adeta yıkılmadım ayaktayım şarkısının yaşayan örneği niteliğinde bir robot.

Üzerinde Düşünülmesi Gereken ve Geleceğe Yön Verecek Çok Önemli 9 Meslek İçeriğini Okumak İçin TIKLAYIN

5- Acıya Duyarlı Kobay “Showa Hanako”

Diş hekimliği fakültesinin en ilgi çeken hastası Shawo Hanako öğrencilerin uygulama derslerine misafir oluyor. Tıpkı bir insan gibi öksürme, hapşırma, dilini hareket ettirme ve kusma gibi ona aşkın insansı özellik gösteren denek robot, sanal sinirler sayesinde acıyı hissedebiliyor. Acıya tepki olarak kafasını sallayan ve sağ elini havaya kaldırarak dişçiyi uyaran robot fiziksel ve psikolojik olarak dişçi adaylarını mesleklerine hazırlıyor.  Bu robotun acıyı hissedebilmesi son dönemlerin popüler dizisi Westworld’deki robotları anımsattı.

6- Şınav Çekip Terleyen Robot “Kengoro”

Tokyo Üniversitesi tarafından üretilen Kengoro 1.70 boylarında ve 56 kilo. İçinde barındırdığı 108 motordan dolayı ısınan robota çare olarak soğutma sistemi düşünen bilim adamları yeterli yeri bulamayınca Kengoro’yu terletmek istemişler. Ne dersiniz gelecekte terleyen robot için ter kokusu giderici parfüm de bulunur mu?

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
70
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
50
Korkunç
Şoke Şoke
48
Şoke