Aleyna Tilki’nin Klibinin Anlamı ve Ananas Teorisi

4 dakikada okuyabilirsiniz


Ve beklenen oldu Aleyna Tilki’nin klibi Youtube üzerinde 1 haftada 70 milyon görüntülenmeyle Tarkan’ı geçerek bu yazın en çok izlenen klibi olmayı başardı.

Peki bu başarı tesadüf mü? Kimilerinin çalıntı, aşırma, esintilenme, apartma ve bilimum çalmaya dair iftiralarına karşılık hiç bir başarının tesadüf olmadığını ispatlayacak tezimizi okumadan geçmeyin!

1. Öncelikle hedef kitlenizi tanıyın

Aleyna Tilki’nin hedef kitlesinin kendi yaş grubu ve ondan küçükler olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek. Ancak o yaş grubundaki insanları gerçekten tanımak ve onların ilgi alanlarıyla ilgili bilgi sahibi olmak üst yaş grubu için pek kolay değil. Bu yaş grubu çiçeklerle böceklerle ilgilenen aklı bi karış havada olmayan, diğer yaşlardaki insanların kendilerinin onlu yaşlardaki ilgi alanlarıyla ilgilendiği gibi ilgilenmiyor. Onların ilgilendiği konular belki de bilim adamlarının tartıştığı konuların başında geliyor: Evrende yalnız mıyız? Hayal gücünün sınırsızlığını çocuklar bilir. Eğer bir çocukla konuşursanız bunu anlarsınız. Aleyna Tilki’nin yaşıtları da bu soruyu küçük yaşlardan itibaren sürekli soruyorlar. “Dünya dışı varlıklarla tanışabilecek miyiz?” Çünkü onlar dünya dışı varlıkların gerçekliğinden eminler sadece merak ettikleri şey onlarla tanışmaya nail olacak nesil onlar mı?

Alien Figürü

2. Pembe ayı, pijamalar ve pedofili

Klibin pedofil imgelerle dolu olduğu Aleyna’nın bir taciz mağduru kız çocuğu olabileceğine dair teoriler üretildi. Yaşı itibari ile onlu yaşlardaki kızların kendinden büyük gözükme çabası olduğunu zaman zaman görürüz. Makyaj yapma hevesi, topuklu ayakkabılar onlar için fetiş nesneleri olabilir. Ama asla cinsellik ve cinselliğe dair fikirleri yoktur. Bu sebeple de başkalarının aklına gelen kıllı bir ayıyla uyuma, ona aşık olup hayatının aşkını kurtarmaya çalışma gibi fantaziler başkalarının akıllarından uydurulmuş çarpık düşünceler. Hiç bir dekoltesi ya da seksi çağrıştırıcı imgesi olmayan pijamalar bile tahrik unsuru oluyorsa insanların kendi zihinlerini gözden geçirmeleri gerekebilir.

3. Amerikan usulü ve Dünya’ya oynamak

Klibi izleyen hemen herkes bu klibin herhangi bir yerde geçmediğini gerçek dünya ile bir bağlantısı olmadığını hissedebilir. Peki klip nerede geçiyor? Aleyna’nın klibinin Türk sanatçısı olarak şarkının İstanbul’da geçmediğini görebiliyoruz. Peki neden arkası havuzlu tek katlı büyük bir ev seçilmiş. Amerikan filmlerinde gördüğümüz ve hala herkesin aklını kurcalayan o ev. İşte bu Amerikan etkisi. Dünyanın çok büyük bir bölümünün bu tarz evlerde yaşamadığını tahmin etmek zor değil. Amerikan rüyasının ölmediğini 2017’de çekilen bir Türk kızının çektiği klipte görmek mümkün.

Amerikan Tipi Ev

4. Bu kızın anne babası nerede?

Anne babasını göremediğimiz Aleyna ıssız bir evde tek başına mı yaşıyor? 4 tane oğlan çocuğuyla neden bir tarlanın ortasında dans ediyor? Burada da değinilmek istenen şey yaş kavramı. İnsanlara o kadar çok karışılıyor ki. Şu yaşta şu yapılmaz bu yaş için bu uygun değil diye. Kızın yaşıyla ilgili o kadar çok şey söylendi o kadar çok konuşuldu ki onun da anlatmak istediği gizli bir mesajı var. Bazı şeyleri yapmak için yaşın önemi yok. Yanlış bir şey yapılmadığı sürece yaşı 18’in altında olsa bile o kişiye karışmak hoş değil.

5. Parmakla gösterilen kız göndermesi

O kadar egolu bir kız dediniz dediniz. İşte kendini yine parmakla gösterdi. Klibi demek ki onunla ilgili konuşanlar da yaratmış olabilir. Aleyna ve ekibi aldıkları verileri iyi işlemişler ve yaptıkları iletişimi tek yönlü yapmamışlar. Burada Aleyna’nın yaptığı beni parmakla gösterirlerdi açıklamasına yapılan gereksiz yorumlara gönderme olduğunu görmek mümkün.

Parmakla Gösterilen Aleyna

6. Ananas Teorisi

Bazı sosyal bilimcilere göre Sünger Bob’un popüler olduğu yıllarda çocukluğunu geçirenler bu çizgi diziden oldukça etkilendiler. Kurgusal olarak gerçek hayata yakınlığıyla bilinen Sünger Bob her şeye rağmen hayattan zevk almasını bilen denizin altında bir ananasta yaşayan bir karakterdir. Çizgi film başlarken denizin altında ananasta yaşayan kim? sorusuyla açılış yapılır. Youtube’un genel izleyicisine bakıldığında bu çağda çocuk olan kitlenin aktif kullanıcı sayısının çok fazla olduğu görülebilir. Onlu yaşlardaki her çocuğu hiç reddetmeyeceği Sünger Bob’un çok iyi bir çizgi film olduğu gerçeğini yadsımayacağı gerçeğini göz önüne alırsak aslında bir çok yerde ananas ve deniz altı imgelerinin subliminal bir biçimde verildiğini görebiliriz. Hatta klipleri bu yaş grubuna yönelik yapan sanatçılar çok tık alacağının garantisi ile bu imgeleri yerleştiriyorlar. Bengü’nün aynı familyaya ait palmiye yapraklarının önündeki dansı ve Ediz’in ananaslı gömleği bunlara birer örnek.

Başlangıç Sahnesi
Sünger Bob’un Başlangıç Sahnesi

Aleyna’nın ananası kesişi ise çocukluktan kurtulduğunu ve o çağının sona erdiğini sembolize ediyor.

https://www.youtube.com/watch?v=yJpJCZYTL74

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
6
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
11
Şoke
Poke Dede