Akıllı Ev Sistemlerini Kullanmanız için 6 Neden

4 dakikada okuyabilirsiniz


Akıllı Ev Sistemleri
Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev Sistemlerini Kullanmanız için 6 Neden

Akıllı Ev Sistemleri: Bildiğiniz üzere ülkemizde akıllı evler artık yaygınlaşmaya başladı. Peki akıllı evler bizlere ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Ya da şöyle diyelim. Akıllı ev nedir? Hayatımızda akıllı evlere gerek var mı? Akıllı evlerin faydaları nelerdir? Şimdi dilerseniz soruları teker teker cevaplayalım:

Akıllı Evler Hayatımızı Kolaylaştırıyor !

Yeni nesil ev otomasyonu, yani günümüzde sıkça duyduğumuz akıllı evler… Uzaktan evinizi yönetmenin oldukça güvenli olduğunu biliyor muydunuz? Akıllı evler hayatımızın bir parçası olmaya çoktan başladı. Evlerinize kurulan bir otomasyon sistemi ile evinizi binlerce km uzaklıktan takip edebilir ve evinizdeki güvenliği sağlayabilirsiniz. Doğal gaz kontrolü ve tasarrufu, elektrik kontrolü ve tasarrufu, yangın güvenliği, alarm ve daha birçok şey, cebinizde bulunan telefondan tıklamanız ile birlikte yapılabiliyor. Artık yavaş yavaş araçlarınızda auto pilot, evlerinizde ise akıllı ev sistemleri yer almaya başlıyor.

1. Güvenlik için Akıllı Evler

Güvenlik için Akıllı Ev

Evinize kurulan bir güvenlik sistemi ile evinizi koruma altına alabiliyorsunuz. Burası doğru. Fakat evinizde akıllı ev sistemi var ise sensör sayısının artmasından dolayı evinizdeki güvenlik seviyesi kuvvetleniyor. Sensör sayısının artması ile gerçekten güvenliği ihlal edici bir durum mu var yoksa bir kedi mi kapıyı tırmalıyor, farkını tespit edip gereksiz alarmlar vermeyerek, şüpheli durumları dahi izlemeye alarak hareket edebiliyorsunuz. Yeni nesil güvenlik sistemleri eskilerine göre çok daha güven verici.

Bu arada güvenliği sadece hırsızlar için düşünmeyiniz. Düşünün, evinizde yemek yapıyorsunuz, markete gitmeniz gerekti ve evden çıktınız. Akıllı ev sizin evden ayrıldığınızı anlar anlamaz, doğal gaz kullanımı var fakat evde kimse yok, diyerek doğal gazı keser, evinizi güvence altına alır.
Bir de şöyle düşünün: Evinizde küçük çocuğunuz var ve siz de evinizde temizlik yapıyorsunuz. Siz fark etmeden çocuğunuz balkona çıktı. Akıllı ev sistemi dahilinde olan hareket algılayıcılar sayesinde çocuğunuzun balkona çıktığını söyleyen bir sistem sizce de hoş değil mi?

2. Zaman Tasarrufu için Akıllı Evler

Zaman Tasarrufu için Akıllı Ev

Akıllı evlerimizin en büyük yardımcısı ise bir otomasyon sistemi. Ev otomasyonu ile zaman harcatan birçok iş otomatik hale gelebilir. Örneğin; sizin akşam kurduğunuz alarm saatinden 15 dk önce mutfak robotu kahvaltınızı hazırlasa ve siz sadece kahvaltınızı yapıp işinize gitseniz. Akşam hava karardığında perdelerinizi otomatik olarak kapatsa, siz tek tek uğraşmak zorunda kalmazsınız. Bunlar ile uğraşarak vakit kaybetmek zorunda kalmayıp sizler de bu değerli vaktinizi işinize veya başka şeylere ayırabilseniz.

“İnsanda Evini Yenileme İsteği Uyandıran 5 Dekorasyon Akımı” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

3. Ev Ekonomisi için Akıllı Evler

Ev Ekonomisi için Akıllı Ev

Akıllı ev sisteminin, kendisine yaptığınız yatırımı çıkartması elbette çok güzel olur. Bu yüzden enerji tasarrufu için kurdurmuş olduğunuz bir akıllı ev sistemi, parasal olarak size orta ve uzun vadede çok faydalı olabilir. Akıllı kombi ile yaptığınız yatırımı ilk senede, düşen doğal gaz faturanız ile karşılayabilirsiniz.
Çocuklarınızın sürekli çıktıkları odanın ışıklarını açık bırakmasından mı şikayetçi misiniz? Çocuklarınızın odasında kimse olmadığını anladığında, ışıkları söndüren akıllı ışıklandırma sistemi ile elektrik faturanızdaki düşüşü fark etmemeniz mümkün değil. Güvenlik çözümleri de aslında büyük ölçüde paranızı cebinizde tutmaya yönelik çözümlerdir.

4. Konfor için Akıllı Evler

Konfor için Akıllı Ev

Konfor sizler için önemli ise akıllı ev sizin konforunuzu da düşünüyor. Evden çıkarken, açık unuttuğunuz bir pencere var, diyerek sizleri uyaran bir sistem sizce de güzel değil mi? Evinize gelmeden önce istediğiniz sıcaklığı ve havalandırmayı yapan bir eviniz olsa ne kadar güzel olur öyle değil mi ? 

Eviniz batıya bakıyorsa akşam salonunuza vuran akşam güneşini, güneşlikleri otomatik olarak ayarlayan evinizle keyfe çevirebilirsiniz.
Su siparişlerinizi anlık takip eden bir otomasyonunuz olduğunu düşünün bir de. Su damacanasında kalan suya göre, suyunuzun bitmesine yakın, evinize su siparişi veren bir otomasyon sisteminden bahsediyorum. Akşam işten geldiğinizde, suyum bitti de demeyeceksiniz. 🙂

“Apartmanda Yaşayanlar! Bir Bahçeniz Yok Diye Üzülüyorsanız Bu Yazıyı Dikkatlice Okuyun” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ… 

5. Eğlence için Akıllı Evler

Eğlence için Akıllı Ev

Akıllı eviniz, evinizde bulunan diğer sistemleriniz ile haberleşebilir. Evinizde oturdunuz ve televizyon seyrediyorsunuz. Bir anda çocuklarınız odaya geldi ve gürültü yapmaya başladı. Akıllı eviniz hemen bunu anlıyor ve televizyonun sesini açıyor. Odada gürültü kesildiğinde istenilen desibel ayarına getiriyor, yani sesi kısıyor. Siz evde yokken izlediğiniz programları kaydediyor ve size istediğiniz zaman izleme fırsatı sunuyor.

6. Enerji Tasarrufu için Akıllı Evler

Enerji Tasarrufu için Akıllı Ev

Uygulamaların bazıları hala lüks olarak gözükmekle birlikte, özellikle güvenlik ve enerji tasarrufu uygulamaları ihtiyaç durumuna geldi. Teknolojinin gelişmesi, hayatımızı kolaylaştıran çözümlerin artması ile akıllı evler de çok yakında akıllı telefonlar gibi yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olacak gibi duruyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke