AIDS Nedir? AIDS Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

3 dakikada okuyabilirsiniz


AIDS Nedir?
AIDS Nedir?

AIDS Nedir? AIDS Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

AIDS Nedir? AIDS karşılaşılma oranı oldukça yüksek ve mutlaka bilinçlenilmesi gereken bir hastalık. Ve bu hastalık için her 1 Aralık’ta dünya genelinde Dünya AIDS Günü (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu) konulu etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklerin amacı ise cinsel sağlığa dikkat çekmek, insanları HIV hakkında bilinçlendirmek ve HIV’den korunmada farkındalık oluşturmak. Bu yıl, Dünya Sağlık Örgütü, Dünya AIDS Günü’nün temasını “Durumunu Bil” olarak belirledi. Peki AIDS nedir? AIDS belirtileri nelerdir? AIDS tedavisi olan bir hastalık mı? AIDS öldürür mü? AIDS testi neye yarar? HIV bulaşır mı? Bütün bu soruları sizler için yanıtladık:

1. AIDS Korkulan Bir Hastalık

Dünyada yaklaşık 37 milyon HIV pozitif insan var. Uzmanlar hastalığın gelecekteki seyri hakkında henüz etkili bir aşısı ya da tedavi olmadığının altını çiziyor. Şu an hala HIV enfeksiyonundan kaynaklı ölüm sayısı çok fazla. Özellikle Afrika ülkelerinde ölüm nedenleri sıralamasında HIV, ilk 5’te yer alıyor. HIV ile en etkili mücadele yolunun, HIV’den korunma yollarını etkin bir şekilde öğrenmek ve öğrendiklerini uygulamak olduğu söyleniyor. Korunmasız ve şüpheli cinsel birlikteliklerden kaçınılması şart. Tanısı konulmamış, konsa da durumunu cinsel partnerinden saklayan, utanan kişi sayısı son derece fazla. Cinsel tabuları yıkıp, eczane ya da güvenilir bir yerden kadın ya da erkek kondomu alıp, ilişki sırasında kullanmak hastalıktan korunmada önemli bir adım.

2.Dünyada Sayı Azalırken Türkiye’de Artıyor

AIDS hastalığı Türkiye’de ilk kez 1980 yılında görüldü. HIV enfeksiyonunun yayılımı hızla devam ediyor. 2017 Aralık verilerine göre, Türkiye’de 16 bin 664 bireyin virüs ile enfekte olduğu biliniyor. HIV, ülkemizde en çok 15-49 yaş gruplarında görülmekte. Hastalık erkeklerde yüzde 63.6, kadınlarda ise yüzde 31.4 oranlarında gözleniyor. HIV, ülkemizde büyük tehdit oluşturuyor. Türkiye’de virüse karşı farkındalık çok düşük. Korunmasız ilişkinin nedenleri arasında; kültürel değerler, cinsel eğitiminin yanlış verilmesi ve yetersizliği, utanma, cinsel ilişkiye girdiğini birilerinin bilmesini istememe gibi pek çok şey sayılabilir. Korunmasız ya da şüpheli ilişkiye giren bireyler HIV testi yaptırmaktan kaçınıyor.

“Bunlara Dikkat Edin: 5 Maddede Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

3. HIV Kadar Tehlikeli Bir Virüs de HPV

Human Papilloma Virus (HPV), cinsel yolla bulaşan, genital bölgenin deri ve mukozalarında siğillerle kendini belli eden, her iki cinsiyette de genital kanserlere neden olan bir virüs. Toplumda görülme sıklığı oldukça fazla. HIV enfeksiyonu gözle görülmese de HPV, cinsel organlar üzerinde ya da çevresinde siğillerle kendini gösteriyor. Tamamen cinsel yolla, enfekte kişinin deri ve mukoz membranlarına direkt temasla bulaşıyor. HPV enfeksiyonunun vücuttan tamamen yok edilmesi gibi bir durum yoktur. Genital siğillerin çoğu kendiliğinden iyileşebiliyor. Gerekiyorsa mutlaka tedavi ediliyor. İlaç tedavileri, elektrokoter, lazer, kriyoterapi ve cerrahi tedaviler uygulanabiliyor. HPV’den koruma yollarında prezervatif etkili ama yeterli değil. Kondomun kapatamayacağı yerlerde temasla bulaşma meydana gelebiliyor. Tek eşlilik, cinsel partner sayısının azlığı ve genital bölgelerinde siğil bulunan kişilerle cinsel temasta bulunmaktan kaçınma yoluyla korunma sağlanabiliyor.

4. HIV Hangi Durumlarda Bulaşır, Hangi Durumlarda Bulaşmaz?

Bireyler olarak HIV pozitif kişilerle sosyal etkileşime girmekten çekiniyoruz, korkuyoruz. HIV, sperm, vajinal sıvı, anüs mukozası zarı, penis ucu, vajina ve ağız yoluyla vücuda girebiliyor. Hamile kadındaki HIV, plasenta yoluyla ve emzirme yoluyla bebeğe geçebiliyor. Kan transfüzyonu ve kullanılmış, virüsle temas etmiş enjektörlerin kullanımı sonucu doğrudan kana geçerek de hastalık bulaşabiliyor. HIV, tükürük yoluyla, el sıkışmayla, öpüşme yoluyla, ortak tabak, çatal, kaşık vb. ürünlerin kullanılmasıyla kesinlikle bulaşmıyor.

“Çocuklara Cinsel İstismar Nasıl Önlenebilir? Hep Aklınızda Olması Gereken 8 Madde” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

5. HIV’den Nasıl Korunuruz?

Pek çok insan HIV enfeksiyonunu taşıyıp taşımadığını bilmiyor. Özellikle de gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde bu durumla sık sık karşılaşılıyor. Cinsel ilişkiye girerken partnerimizde HIV enfeksiyonu varmış gibi düşünerek hareket edilmelidir. Cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Korunmanın ilk ayağı ise birey ve toplumun eğitimini sağlamak. Tek eşlilik, korunmalı cinsel ilişki, düzenli eliza testi yaptırmak, kan bankalarının transfüzyon için hazırlanan kanlara HIV pozitif testi yapmaları gibi durumlarla korunma sağlanmış oluyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke