Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Uygulayabileceğiniz 8 Yöntem

4 dakikada okuyabilirsiniz


Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Uygulayabileceğiniz 8 Yöntem

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Uygulayabileceğiniz 8 Yöntem: Bir bebek dünyayla ilk iletişimini ağlama eylemi ile kurar. Derdini anlatma çağına gelene kadar sürekli ağlamaya devam eder. Belli bir zamandan sonra da büyüyüp yetişkin olduğunda bu sefer derdini anlatamadığı için ağlar, o ayrı bir mesele. Bebekler için ağlamak gülmekten önce gelmektedir. Bebek her ağladığında her zaman bir probleminin olduğu anlamına gelmez. Bazı bebekler boş boş oturduğu yerde edepsizliklerinden de ağlayabilirler. Allah o ana babalara yardım etsin 🙂 Tecrübesiz annelerin ya da anne adaylarının en büyük korkusu “Bebeğim ağladığında ne yapmalıyım”, “Ağlayan bebek nasıl susturulur”,  “Ya ağlamaktan ölürse” gibi kuruntulardır. Siz de böyle kuruntulara kapılıyorsunuz gelin sizi birazcık bilgilendirelim. İşte “Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir” diye merak edenler için ağlayan bebeği sakinleştirme yöntemleri :

1. Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Sakin Olmalısınız

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Bebeğiniz ağladığı zaman siz de karşısına geçip ağlarsanız o bebek daha çok ağlamaya başlayacaktır. Bebeğiniz ağlıyor diye ona bağırmayın, kızmayın; bebektir ağlayacaktır. Sakin olmalı, sert bir dil yerine yumuşak bir dille konuşmalısınız. Ayrıca bebek taklidi yaparak, değişik sesler çıkararak, şarkılar ninniler söyleyerek bebeğinizin dikkatini dağıtabilir ve ağlamasını durdurabilirsiniz.

2.Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Bezini Kontrol Edin

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Bebekler altını kirlettiği zaman çok huzursuz ve huysuz olur. Bu ağlama sebeplerinden biridir. Altını açtığınız zaman bezde her ne kadar ilginç manzaralara rastlasanız ve yeri geldiğinde mideniz bulansa da bebeğinizin altını sık sık değiştirerek temizliğine dikkat etmelisiniz. Bu aynı zamanda bebeğinizin sağlığı açısından da önemlidir.

3.Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Gazı Olup Olmadığını Kontrol Edin

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Bebeklerin en büyük sorunlarından birisi de gaz problemidir. Bu yüzden saatlerce ağlayan bebekler gördük. Bebeğinizin her emzirmeden sonra gazını çıkartmasına yardımcı olun, karın ve sırt bölgesine masaj yapın. Bunlar bebeğinizi rahatlatacaktır. Daha sonra onu mışıl mışıl uykunun kollarına bırakabilirsiniz.

“Acilen Doktorun Kapısını Çalmanızı Gerektiren Çocuk Hastalıkları Belirtileri” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

4.Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Sık Sık Emzirin

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Yapılan araştırmalara göre sık sık emzirilen bebekler daha huzurlu ve sakin oluyorlar. Emzirme işini saatlerle programlamayın. Bebeğiniz süt istediği her zaman onu emzirin. Böylece bebeğinizin yemek ile ilgili oluşacak problemini de azaltmış olursunuz.

5.Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Anne Karnındaki Pozisyonunu Hatırlatın

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Genellikle 5. ve 6. aylara kadar bebekler kendi kendilerine başlarını kaldıramazlar, doğrulamazlar. Hareket imkanları kısıtlı olduğu için ağlamaya başlarlar. Yapılan bazı araştırmalarda bacağından tutarak baş aşağı salladığınız zaman, ağlayan bir bebeği susturabiliyorsunuz. Bunun için kesinlikle 6. ayını doldurması lazım. Bunun sebebi anne karnında da bebeğinizin bu pozisyonda durmasıdır.

6.Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Ayna ile Oyun Kurun

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

İki aylığın üstündeki bebekleri ayna ile tanıştırarak, ağladıkları zaman onları bir ayna yardımı ile sakinleştirebilirsiniz. Bebeğinizi boydan bir aynanın önüne oturtun, ayaklarını aynaya yaslayın ve onunla konuşmaya başlayın, taklitler yapın. Bebeğiniz de aynadan size gülümsemeye başlayacaktır.

“Doğum Sırası Kişilik Özelliklerini Nasıl Şekillendirebilir?” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

7. Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Ilık Bir Banyo Yaptırın

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Bebekler suyu çok severler. Yetişkinler banyo yaptıkları zaman kendilerini nasıl rahat ve hafif hissediyorsa bebeklerin de banyo yapması onları sakinleştirmektedir. Bazı bebekler vardır ki; suyun akış sesinden bile hoşlanmaktadır. Banyodan sonra bebeğinizin vücudunu pudralayın ve karnını doyurduktan sonra onu uyutun.

8. Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları: Elektronik Aletlerin Seslerinden Yararlanın

Ağlayan Bebeği Sakinleştirme Yolları

Bebekler genellikle elektrik süpürgesinin sesine bayılır. Elektrik süpürgesinin sesi anne karnındaki dolaşımın sesine benzediği için, bunu duyan bebek sakinleşmeye başlar. Elektrik süpürgesinin yanı sıra, fön makinesinin sesi ile sakinleşmiş bebekler de gördük. 🙂

Bunlarla birlikte bebeğiniz canı yanıyormuş gibi bağırarak ağlıyorsa ve onu susturamıyorsanız, herhangi bir müdahalede bulunmadan doktora gitmelisiniz. Bir anne olarak bebeğinizi en iyi siz tanıyabilir, onun için en iyisini tabii ki de siz düşünürsünüz. Tüm annelere, anne adaylarına ve bebeklerine mutlu günler dileriz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke