Adet Gecikmesi Neden Olur? Adet Gecikmesinin 5 Sebebi

3 dakikada okuyabilirsiniz


Adet Gecikmesi Neden Olur?
Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet Gecikmesi Neden Olur? Adet Gecikmesinin 5 Sebebi

Adet Gecikmesi Neden Olur? Regl, her kadının ergenlik çağından itibaren girmiş olduğu doğal bir döngüdür. Bu döngü her zaman istenilen şekilde düzenli gitmeyebilir. Günümüzde adet gecikmesi kadınlar için oldukça büyük bir problemdir. Peki Adet Gecikmesi neden olur? Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Regl gecikmesine neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle regl gecikmesi yaşadığınızda hemen panik olmamalısınız ve gecikmeye neden olan faktörü belirlemelisiniz. İki, üç ayda bir adet gecikmesi yaşıyorsanız, regl olduğunuz zaman kanamanız çok az geliyor ve kısa aralıklarla yeniden kanamanız başlıyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.  Regl gecikmesi neden olur?  Regl gecikmesinin sebepleri nelerdir? Regl gecikmesinin çözümleri nelerdir? Adet gecikmesinin belirtileri nelerdir? Eğer siz de bu soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız, regl gecikmesi problemi yaşıyorsanız ya da regl döngüsü düzensizlikleri yaşıyorsanız, işte sizler için derlediğimiz bilgiler:

1.Stres

Adet Gecikmesi

Stres faktörü, reglin gecikmesi ve regl düzeninin bozulmasında oldukça etkilidir. Yoğun stres altında olan bireyler adet gecikmesi yaşayabilmekte hatta kimi zaman o ay regl görmeyebilmektedir. Strese bağlı regl gecikmesi yaşıyorsanız, ilk olarak strese neden olan faktörleri ortadan kaldırmalısınız. Vücudunuzun tamamen rahatlamasının, stresten uzaklaşmasının ardından regl düzeniniz normale dönmeye başlayacaktır. 

2.Uyku Düzeninin Bozulması

Adet Gecikmesi

Reglin gecikmesinde, uyku düzeninin bozulması büyük bir etkiye sahiptir. Uykusuzluk çekiyorsanız, bazı günler çok uyuyor fakat bazı günler çok az uyuyorsanız vücudunuz bu durumdan etkilenebilir ve vücudunuzun dengesi bozulabilir. Bu denge bozukluklarından dolayı regl gecikmesi problemi yaşamanız da oldukça büyük bir ihtimaldir.

“Adet Kanının Rengi Sağlığınız Hakkında Bilgi Veriyor | 7 Çeşit Regl Kanı” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

3.Yolculuklar 

Adet Gecikmesi

Yolculuklar ve adet gecikmesi doğru orantılı olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun yolculuklar ve yorgunluk, jetlag, yolculuklar ile birlikte gelen hava değişimleri regl gecikmesine neden olabilmektedir. Yolculuklar sırasında vücut yorulduğu ve alışık olmadığı durumlarla karşılaştığı için regl döneminde de gecikmeler meydana gelebilmektedir. 

4.Diyet ve Hızlı Kilo Kaybı

Adet Gecikmesi

Vücutta meydana gelen ani kilo kayıpları regl gecikmesi sorununa yol açabilir. Diyetler ve diyetlerin sonucunda hızla kilo kaybetmek vücudun dengesini bozabilir ve vücudun buna uyum sağlaması uzun sürebilir. Böyle bir durumda vücut kendini adapte etmeye çalışırken regl döngüsü de bu süreçten etkilenir ve regl düzeninde birtakım aksaklıklar görülebilir.

“Regl Sancısına Ne İyi Gelir? Regl Sancısını Geçiren 8 Şey” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

5.Hastalıklar

Adet Gecikmesi

Grip, nezle vb. hastalıklar adet gecikmesine yol açabilmektedir. Hastalıklardan dolayı vücut zayıf düşer ve regl gecikmesi yaşanabilir. Ayrıca yumurtalıklar ve üreme sistemi ile ilgili hastalıklar da regl düzenini olumsuz etkiler. Özellikle polikistik over sendromu regl gecikmesi ve düzensizliğinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Eğer sık sık regl gecikmesi yaşıyorsanız en kısa sürede bir uzmana görünmelisiniz. 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke