Sanatçı Yetiştirme Fabrikası Adana! İşte Adanalı Ünlüler

6 dakikada okuyabilirsiniz


Son dönemlerde birbirinden ilginç olaylarla gündeme gelen ve aslında olumsuz yanlarıyla popüler olan şehrimiz Adana. Evet, Adanalılar güneşe ateş etmesiyle ün salmış olabilir ancak Türkiye’ye ışık saçan sanatçıların da önemli bir bölümü Adana’da yetişmiştir. Bu yazıda sizlere Adana’nın bir başka yönünü göstereceğiz, Adana’dan yetişen ünlü isimleri tanıtacağız. İşte Adanalı ünlüler;

1. Yaşar Kemal

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal; 6 Ekim 1932’te Adana’da dünyaya geldi. Daha 16 yaşındayken yazdığı, ilk şiiri “Seyhan”, Adana Halkevleri dergisinde yayımlandı. Yazdığı yüzlerce roman, şiir ve hikayede Çukurova insanını anlattı. Nobel adaylığı yanında birçok ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. İnce Memed, Yılanı Öldürseler, Yer Demir Gök Bakır, Demirciler Çarşısı Cinayeti; en bilinen eserleridir.

2. Orhan Kemal

Orhan Kemal

Türk edebiyatına iz bırakan bir başka yazar Orhan Kemal de 1914’te Adana’da doğdu. Adana’da toprak ve fabrika işçilerinin dünyasını, İstanbul’un gecekondu mahallelerini eserlerine yansıttı. Murtaza, Hanımın Çiftliği, 72.Koğuş adlı eserleri başyapıtlarındandır.

3. Yılmaz GüneyYılmaz Güney

1937, Adana doğumlu Yılmaz Güney, yüzlerce sinema filminde oyuncu, yönetmen ve senarist olarak karşımıza çıktı. “Çirkin Kral” lakabıyla anılan Güney; Yol, Sürü, Umutsuzlar, Çirkin Kral gibi filmleriyle tanınır. 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’nü kazanmıştır.

4. Şener Şen

Şener Şen

Türkiye’nin en sevilen sinema sanatçılarından Şener Şen 1941’de Adana’da doğdu. Hababam Sınıfı, Çöpçüler Kralı, Muhsin Bey, Davaro, Eşkıya gibi sayısız filmde rol aldı. En son Yol Ayrımı filminde karşımıza çıkan Şen, 2016’da Kültür Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

5. Fatih Terim

Fatih Terim

Adanalı ünlüler arasında en popüler isimlerden biri de Fatih Terim’dir. Futbol yaşamına 1969’da Adana Demirspor’da başlayan Fatih Terim daha sonra Galatasaray’a transfer olmuş, en büyük ününü ise teknik direktörlüğü döneminde kazanmıştır. Hala sıkça gündeme gelen Terim, UEFA kupasını Galatasaray’a kazandırarak, Avrupa başarısı kazanan tek Türk teknik direktör olma ünvanına sahip olmuştur. Ayrıca EURO 2008’de turnuvanın en iyi teknik direktörü seçilen Fatih Terim, İtalya devlet nişanıyla da ödüllendirilmiştir.

6. Suna Kan

Suna Kan

1936’da Adana’da doğan sanatçı Suna Kan’ın yeteneği “Harika Çocuk” olarak küçük yaşta tespit edildi. Türkiye’nin en iyi keman virtüözlerinden birisi olarak tanınan Kan, uzun yıllar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda solist ve baş kemancı olarak görev yaptı. 1971’den bu yana “devlet sanatçısı” unvanını taşımaya devam ediyor.

7. Muzaffer İzgü

Muzaffer İzgü

1933 doğumlu Muzaffer İzgü, Türkiye’nin en çok okunan gülmece, genç ve çocuk kitapları yazarlarındandır. Uzun süre öğretmenlik yapan İzgü, emeklilikten sonra edebiyata ağırlık verdi ve 107 kitap, iki yüze yakın radyo oyunu yazdı. 2017 yılında kaybettiğimiz Muzaffer İzgü’nün en bilinen eserleri Zıkkımın Kökü ve Ekmek Parası’dır.

8. Salih Güney

Salih Güney

Yeşilçam’ın yakışıklısı Salih Güney de Adana doğumlu sanatçılardandır. 1965’te Memduh Ün’ün çektiği “Yasak Sokaklar” ile şöhret olan sanatçı 1969 yılında “You Can’t Win ‘Em All” filminde de yer alarak Hollywood sinemasına adım atmıştır. 100’ü aşkın filmde rol alan Güney, Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne de layık görüldü.

9. Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ

Adanalı ünlüler arasında en popülerler isimlerden biri de Kıvanç Tatlıtuğ. 1983’te Adana’da dünyaya gelen Tatlıtuğ, Best Model of the World ve Best Model of Turkey seçilmesiyle adını duyurdu. Aşk-ı Memnu dizisinde Behlül karakterini canlandıran Tatlıtuğ, Türkiye’nin en tanınan isimlerinden biri haline geldi. Çeşitli dizilerde başrol oynayan Kıvanç Tatlıtuğ 2013 yılında vizyona giren “Kelebeğin Rüyası” filminde canlandırdığı başarılı oyunculukla adından çokça söz ettirdi.

“Birbirinden İlginç Hikâyelerle Ünlülerin Şöhret Basamaklarını Tırmanışları” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

10. Haluk Levent

Haluk Levent

Adanalı ünlüler dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Haluk Levent, 1968 yılında Adana’da doğdu. 1990’da başladığı albüm çalışmaları zahmetli ve yıldırıcı üç yılın ardından meyvesini verdi. 1993 temmuz ayında Yollarda albümünü çıkarttı. Müzikten önce ticaretle uğraşan Levent, bu başarısız ticaret hayatından kalma davalar nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadı. Yine de Türk rock müziğine yeni bir soluk kazandırdı. Türkiye’de en çok konser veren sanatçıların başında gelen Haluk Levent, bu konserlerin önemli bir kısmından para almamış, konserin gelirini ihtiyacı olan hastalara vakfetmiştir. “Yardımsever Rock”çı tanımının yakıştırılması bu sebeptendir. Son dönemlerde sosyal medyadaki aktifliği ile çok konuşulan Haluk Levent kendi kurduğu yardım platformu AHBAP’ın da başkanlığını yapmaktadır.

11. Feridun Düzağaç

Feridun Düzağaç

Şarkıcı, besteci, söz yazarı Feridun Düzağaç, 1968 Adana doğumlu. İlk bestesi Özdemir Asaf’ın Lavinya’sı, özel radyoların ilk günlerinde ulusal radyoda en çok istek alan şarkılardan biri oldu. Müzik hayatı başarılarla devam etti. 9 tane albüm çıkardı, birçok ödül aldı. Lavinya, Alev Alev, Beni Bırakma, Düşler Sokağı ve F.D. en bilinen eserleridir.

12. Ümit Besen

Ümit Besen

1956 Adana doğumlu Ümit Besen, Türkiye’nin en sevilen müzisyenlerinden biridir. Adana’da gece kulüplerinde çalarken sesi, efsane futbolcu Metin Oktay tarafından keşfedildi. Metin Oktay’ın önerileri üzerine, müzik hayatına İstanbul’da devam etti. 20’den fazla albüm yapan Besen’in en hit şarkısı ise “Nikah Masası”dır

13. Murat Kekilli

Murat Kekilli

Murat Kekilli; 8 Nisan 1968 yılında Adana’da fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İlk albümünü 1996 yılında çıkaran Kekilli, 90’larda epey parlamış ve tanınmıştır. Bu güne kadar 7 tane albüm yapan Kekilli’nin en çok bilinen şarkıları; Bu Akşam Ölürüm, Çılgın, Salını Salını’dır.

14. Ayşe Arman

Ayşe Arman

Gazeteci Ayşe Arman, 1969 Adana doğumlu. 18 yaşında “Nokta” dergisinde gazetecilik yaşamına başlayan Arman halen Hürriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaya devam ediyor. Özellikle cesur soruları ve uç yazılarıyla tanınıyor.

15. Nebil Özgentürk

Nebil Özgentürk

Gazeteci, yazar belgeselci Nebil Özgentürk, 1959’da Adana‘da doğdu.  1994’te başlayan Bir Yudum İnsan programı ile sanat, siyaset, spor gibi alanlarda tanınmış isimlerin hayatını ele aldı. Ardından Sunay Akın ve Hıncal Uluç’la birlikte Yaşamdan Dakikalar programında yer aldı.  Uzunca süre köşe yazarlığı da yapan Özgentürk’ün, 400’den fazla belgeselin altında imzası bulunmaktadır.

Yazarın notu: Yazdıklarımdan pişman değilim ha, aklım hala yazamadıklarımda!

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
4
Komik
Muhteşem Muhteşem
13
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
7
Şoke