Açlık Oyunları Hayranlarına Şiddetle Önerdiğimiz 10 Distopik Kitap Serisi

5 dakikada okuyabilirsiniz


Katniss Everdeen ile kız kardeşi Prim’in yerine açlık oyunlarına katılmak için gönüllü olması ile tanıştık. Alevler içindeki kız, isyan ateşinin kıvılcımını düşürdü ve Capitol’a karşı bir ayaklanma başladı. Başkan Snow’a karşı sürdürdüğü direnişin her aşamasında biz de Alaycı Kuşumuz’un yanındaydık. Peki ama Katnip tüm geleceği kurtarabildi mi? Maalesef hayır. O yüzden biz maceraya farklı yerlerde, farklı zamanlarda, yeni arkadaşlarımızla ama aynı öğretiyle devam ediyoruz…

1. Kızıl İsyan Serisi

Gelecekte, renk kodlarına göre sınıflara ayrılmış toplumda Darrow bu toplumun en düşük sınıfı olan kızıllardandır. Mars’ın yaşanılır hale getirme çabasında öncü olduğunu düşünen Darrow madenlerde Cehennem Dalgıcı olarak çalışmaktadır. Ancak gerçek uzun süre gizli kalamayacaktır. Tüm Kızıllar kandırılmıştır. Mars yaşanılır bir haldedir ve diğer renkler bize Capitol halkını hatırlatacak şekilde bir hayat sürmektedir. Darrow, bir köleden fazlası olmadığını öğrendiğinde ölüm dansı yüzünden idama giden babasının ve asılan eşinin hayalini gerçekleştirmeye yemin eder. Onlardan birine dönüşme pahasına da olsa.

Kızıl Yükseliş ile başlayan macera Altınoğul’da devam edip Sabah Yıldızı ile sonlanıyor.

2. Uyumsuz Serisi

Sinemaya da uyarlanan ancak beyaz perdede beklenilen etkiyi yaratamayan Uyumsuz serisi bana kalırsa Açlık Oyunları hayranlarının fazlasıyla bağlanacağı kitaplardan. Kitabın baş karakteri Beatrice Prior’un toplumu becerilere göre ayrılmış beş topluluktan oluşuyor. Fedakarlık, cesaret, bilgelik, dürüstlük ve dostluk. Her birey 16 yaşına geldiğinde içinde bulunmak istediği topluluğu seçiyor. Ancak “Uyumsuz” olarak adlandırılan bireyler tam olarak bir topluluğa ait değiller. Peki kim bu uyumsuzlar? Bunun cevabı da uyumsuz serisinde. Macera aslında Uyumsuz, Kuralsız ve Yandaş’tan oluşan bir üçleme ancak yazar daha sonra bu serüvenin ikinci karakterin gözünden anlattığı “Dört” kitabını da seriye ekledi.

“Sinema Tarihine Damgasını Vuran 10 Psikolojik Gerilim Filmi” İçeriğini Görmek için TIKLAYINIZ…

3. Ejder’in Oyunu

Seri 6 kitaptan oluşuyor: Ender’in Oyunu, Ölülerin sözcüsü, Soykırım, Aklın Çocukları, Savaş Okulu’nda Yılbaşı, Ender Sürgünde. Seri beyaz perdeye taşınmaya da çalışıldı ancak ilk filmden sonra proje iptal edildi. Bu sizi yanıltmasın. Gerçek bir kitapsever bir kitabı filmiyle yargılamaması gerektiğini bilir. Ejder’in uzayın derinliklerinde maceralarında bize ihtiyacı var. Onu yalnız bırakmayın.

4. Beşinci Dalga

Uzay demişken favori “uzaylı istilası” macerama da değinelim. Cassiopeia’nın dünyası “ötekiler” tarafından ele geçirilmiştir. Aslında sadece hayatta kalmaya ve kardeşini korumaya çalışan Cassie çok daha fazlasını yapabileceğini keşfeder. Katniss’i o arenaya sokan da Prim’i koruma isteği değil miydi?

  1. Dalga dünya karanlığa gömüldü
  2. Dalga sadece şanslı olanlar kurtuldu
  3. Dalga sadece şanssız olanlar sağ kaldı
  4. Dalga tek bir kural geçerliydi: kimseye güvenme
  5. Dalga artık kimse ne olacağını bilmiyor

5. Eşleşme – Yol – İsyan

Cassia; kimi seveceğine, nerede çalışacağına ve ne zaman öleceğine görevlilerin karar verdiği bir toplumda yaşıyor. Her şeyin yolunda gittiğini düşündüğünüz gerçeklik ne kadar gerçek olabilir? Hayatının aslında kendine ait olmadığını anlamasını sağlayan dedesinden ona kalan, yakılmaktan kurtarılmış iki şiirdir. Dylan Thomas’ın “öyle usulca gitme o güzel geceye” ve Alfred Lord Tennyson’ın “kum tepesini aşarken” şiirleri etrafında kurulmuş distopik kurgu…  İçinde bulunduğunuz cam fanusu kırmaya cesaret edebilecek misiniz?

6. Efsane

Marie Lu’nun “efsanevi” serisi Efsane, Deha ve Şampiyon üçlemesinden oluşuyor.

Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyısı olan yerde şimdi Cumhuriyet adında, komşularıyla sürekli savaşan bir ülke vardır. Cumhuriyet’in seçkin sınıfından gelen on beş yaşındaki üstün yetenekli June, askerî bir dehaya sahiptir. Kendini ülkesine adamış bu genç kız uğruna her şeyi yapmaya hazırdır. Fakir bir aileden gelen on beş yaşındaki Day ise ülkenin en çok aranan suçlusu ve bir devlet düşmanıdır. Kendisi gibi asker olan ağabeyi Metias öldürülünce June, Day’in peşine düşer. İnandıkları şeyler uğruna savaşan bu iki gencin kesişen yolları, onları Cumhuriyet’in karanlık sırlarına götürecektir.

7. Çirkinler

Scoot Westerfeld’in yarattığı gerçeklikte ise herkes 16 yaşına girdiğinde geçireceği güzellik ameliyatına kadar çirkin kabul ediliyor. Toplumun algısının gücünü yarattığı distopya ile yıkmaya çalışırken Shay gibi ne istediğimizi bilen, kendimiz olmayı seçenlerden miyiz yoksa Tally gibi bir yükle mi yaşıyoruz biz de sayfa sayfa sorguluyoruz. Katniss’in kedi bıyıkları olsaydı yine bizim Katnip’imiz olur muydu?

8. Kaos Yürüyüşü Serisi

Patrick Ness’in Kaos Yürüyüşü; Umut Bıçağı ile başlayıp Sorgu ve Yanıt’ın ardından İnsan Denen Canavar ile sonlanıyor.

Sadece erkeklerin yaşadığı bir kasabada kalan son çocuk Todd’un dünyasında, herkes birbirinin düşüncelerini SES sayesinde duyabiliyor. Ancak Todd’un SES’in Duyulmadığı bir yer bulmasıyla inandığı gerçeklik alt üst oluyor.

9. Labirent Serisi

Sinemaya da uyarlanan seri filmini kitabından çok sevdiğim nadir serilerden. Bir grup genç vahşice tasarlanmış bir labirent gerçekliğinde uyanır. Hiçbiri labirentten öncesini hatırlamıyordur ama aradığı cevaplar labirentte değildir ve çıkmak zorundadırlar.

BONUS: %3

Hadi bir de dizi önerelim. Bize Açlık Oyunlarını fazlasıyla hatırlatacak bu Netflix dizisi %3.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ozge Tan