90’ların Ruhunu İliklerinizde Hissedeceğiniz Bir Mekân: Cafe 90’lar

4 dakikada okuyabilirsiniz


Netrojen ekibi olarak güzeli, iyiyi canı gönülden destekleme düsturumuz bizi 90’lı yıllara ve kendimizi Cafe 90’lar adında güzel bir mekanda bulduk. Pazar günleri Bizimkiler’i izleyen, televizyonun başında Hugo ve Tolga Abi’yi bekleyen, annesi Yalan Rüzgarı’nı izlerken sokaktan eve “Anneeee salçalı ekmek yapsana!” diye seslenen ya da atarinin başında Mario oynarken prensesi kurtarmak için adaptörler yakan, kısacası “Oynatmaya az kaldı, doktorum nerde” şarkısını söylerken son derece ciddi olan o efsane nesil: Sokaklarda oynayan son çocuklar olan sizlere özlem duyduğunuz güzel günleri tekrar yaşatacak bir mekân var: Cafe 90’lar . Kapıdan içeri girdiğiniz andan, menüyü alıp seçim yaptığınız ana kadar her aşamada 90’ların kokusunu buram buram hissedeceğiniz bu güzel cafe Fatih’te Süleymaniye’nin hemen yanında bulunuyor.

Cafe90’lar İnstagram Adresi 

Cafe 90'lar

Giydiğimiz kıyafetlerden kullandığımız eşyalara, dinlediğimiz şarkılardan izlediğimiz dizi ve filmlere kadar her şeyin belki de çok daha güzel olduğu o günlere yolculuğumuzu temsilen, hemen kapıda bizi bir araba bekliyor.

netrojen tuğçe 32

Cafe 90’lar ’daysak yiyip içme işleri için sadece masa ve sandalyelerle karşılaşmayacağız demektir. Zaman yolculuğumuzda karşılaştığımız ilk şey; annelerimiz tarafından sadece misafirlere tahsis edilmiş olan, genellikle kapısı kapalı tutulan ve misafir gelmedikçe kirlenmemesi için adım atılmasının dahi yasaklanmış olduğu misafir odalarının koca oymalı koltuk takımları oluyor.

Cafe 90'lar

Yerimize oturduktan sonra etrafımızdaki 90’lar temalı eşyaları incelemeye koyuluyoruz. Derken önümüze bir menü getiriliyor. “Liseliler bilmez” klişesini aşmış “Üniversiteliler bile bilmez” e doğru giden, ama bizlere şarkıları öyle zap yapar gibi atlatma fırsatı vermeden, hakkıyla dinleten ve ne CD, ne MP3 çalar, ne telefon, ne de Youtube’dan, ondan aldığımız zevki alamadığımız “kaset” formunda hazırlanmış bir menü bizi bekliyor.

Cafe 90'lar

Kaset demişken müzik konusuna da girmeden olmaz. Çayımızı yudumlarken çalan Tarkan şarkısı “Hepsi senin mi?” dese de sıradaki parçada Sertab “Şşşt şşt sakin ol, sinirlerine hakim ol” diyor. Türk pop müziğinin zirvesi olan 90’lara ait parçalarla kulaklarımızın pası silinirken, merdivenden yukarı çıktığımızda, sanatçılara ait albüm fotoğraflarıyla karşılaşıyoruz.

“Bir Çikolata Diyarı’nda Kendinden Geçmek” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Cafe 90'lar

Üst katta ise bizi kimler karşılamıyor ki? “Bak beyim, sana 2 çift lafım var” diyen Yaşar Usta. “Himmet Abeeey” repliğinin kulaklarımızda yankılandığı “Köyden İndim Şehire” filminin 4 güzel insanı. “Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti” diyen Asiye. Ve Şener Şen’den İlyas Salman’a, Tarık Akan’dan Gülşen Bubikoğlu’na kadar Yeşilçam’ın onlarca usta oyuncusu…

Cafe 90'lar

Bir yandan tatlımızı yerken diğer yandan etrafımızdaki eşyaları incelemeye devam ediyoruz. Önce her evde mutlaka bulunan dikiş makinesi çarpıyor gözümüze. Sonra bir numarayı çevirdikten sonra diğerini çevirmek için yaklaşık bir asırlık sürenin geçmesini beklemek zorunda olduğumuz çevirmeli telefonu görüyoruz. Bunu kış günlerinin vazgeçilmezi, arkasında koca bir tüp barındıran katalitik ve annelerin dostu, genç kızlarınsa düşmanı o efsane süpürge takip ediyor.

Online oyunların henüz cebimize girmediği, birçok evde atarinin olduğu fakat segası olanların ayrı bir havasının olduğu, dijitalliğin kendisini sadece atari salonlarında gösterdiği yıllardı 90’lar. Cafe 90’larda da dijitallikten uzak bilardo, langırt, satranç gibi oyunlarla geçmişe yaptığımız yolculukta eğlenceli bir mola verebiliyoruz.

Cafe 90'lar

En üst kata, terasa çıktığımızda ise Haliç’in ve İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarasıyla karşılaşıyoruz. Denizin muhteşem mavisi, martıların sesi, Galata Kulesi’nin güzelliği bizi bekliyor. Kendimizi geçmişimize, özlediklerimize, belki de kaybettiklerimize sanki az önce sarılmış hissiyatında bulurken, içtiğimiz kahve de 40 yıl hatır bırakıyor buraya. Ve beynimizde en yakın dostlarımıza söylenmek üzere kurulan “Kanka yeni bir yer keşfettim, bayılacaksın” cümlesiyle ayrılıyoruz Cafe 90’lardan…

Cafe 90'lar

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
3
Komik
Muhteşem Muhteşem
20
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke