Uzmanlar Tarafından Kadınlara Önerilen 7 Öz Savunma Tekniği

4 dakikada okuyabilirsiniz


Öz Savunma kadınlar için hayati önem taşıyor. Tanınmış dövüş sanatı ustası Victor Lyalko, saldırıya maruz kaldıklarında kadınlara yardım etmek için en etkin kendini savunma yöntemlerini anlattığı bir kitap yazdı. Biz de farklı durumlar için en kolay ve etkili hareketleri seçtik, çünkü biliyoruz ki her kadın saldırganın cüssesi ne kadar büyük olursa olsun bunları yapabilir.

1. Yeni Başlayanlar İçin Savunmasız Yerleri Ezberleyin

Saldırganınızın ne kadar iri veya ağır olduğu önemli değil, çünkü en savunmasız noktaların nerede olduğunu biliyorsanız kimseye yenilmezsiniz. Başlıcaları gözler, burun, boğaz, göğüs, dizler ve kasıktır.

 

İstediğiniz herhangi bir şekilde saldırabilirsiniz, ancak güvenli tarafta olmak için, en etkili hareketlerin bu alanlara yönelik olduğunu hatırlamanız gerekir.

2. En Basit ve Etkili Hareketler:

öz savunma

Herhangi bir devenin bile sızlanmasını veya diz çökmesini sağlayacak en iyi hareketlerden biri bileği kapmaktır. Küçük parmağını ve yüzük parmağını bir elinizle, orta parmağınızı ve işaret parmağınızı diğeriyle tutun ve bilekleri ileri doğru bükün. Rakibinizin elini tutamıyorsanız, yumrukla ya da kollarbon kemikler arasında ya da Adem elmasına parmağınızla vurun. Bu, rakibinizi rahatsız etmenizi sağlayarak, duyularına geri dönmesinin uzun zaman almasına yol açacaktır.

öz savunma

Saldırı için en belirgin alan kasıktır. Tüm öz savunma kursları bu alandaki amaçları önerir. Bu bölgeye isabet ederseniz, saldırganın kelimenin tam anlamıyla felce uğramasına sebep olursunuz ve kaçmak için yeterli zamana sahip olabilirsiniz.

3. Önünüzü Kapattıysa

Önünüzü kestiyse ve ellerinizi kaldıramazsanız,yapmanız gerekenler şunlar:  Ellerinizi ileri doğru hareket ettirin ve karnınızın altında yumruk yapın . Bu, sizinle saldırgan arasında yeterli alan yaratacaktır.

öz savunma

Bundan sonra, saldırganın burnuna, alnınızla vurun. Bu saldırganın sizden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Ve kasıklarına diz atın.

öz savunma

Hâlâ sizinle saldırgan arasında bir boşluk varsa, avuç içinizle kendinizi korumanızın bir yolu var. Sol kolunuzu düz tutun ve sağ kolunuzla saldırganın çenesine ve burnuna vurun. Sonra, kasıklarına vurun. Bu şekilde saldırgan uzun süre rahatsız olacak  ve hareket edemeycektir.

“Çocuklara Cinsel İstismar Nasıl Önlenebilir? Hep Aklınızda Olması Gereken 8 Madde” Adlı İçeriğimizi Okumak İçin TIKLAYIN…

4. Ellerinizi Nasıl Serbest Bırakabilirsiniz?

öz savunma

“Baş parmak kuralını” hatırlarsanız, kolayca bir sıkı tutuştan kurtulabilirsiniz: Kolunuzu saldırganın baş parmağının yönünde döndürün. Kolunuzu sıkıca tutuyorsa, bileğinizi baş parmağa doğru döndürün. Kolunuz saldırganın altındaysa kolunuzu elinizden geldiğince çekin.

5. Eğer Arkanızda Duruyorsa

Saldırganlar genellikle arkadan geliyorlar, çünkü kurbanın kollarını tutmanın en kolay yolu bu. Böylelikle onları hareket ettirememiş oluyorlar.

öz savunma

Kendinizi serbest bırakmak için, hızlı bir şekilde dönüş yapın ve başınızın arkasından saldırganı vurmaya çalışın. Yapamazsanız, sorun değil: Saldırganın bacaklarından birini öne çekin.

Şimdi çabucak eğilin, bacağını tutun ve ayağa kalkın. Şimdi saldırgan dengeyi kaybedecektir ve böylelikle en büyük rakibinizi bile düşürebilmiş olursunuz

6. Yan Taraftan Yakalandıysanız:

Bir dirsek atmak, dövüş sanatlarının her türlü en tehlikeli vuruşlarından biridir. Bu, yan taraftan yaklaşılması durumunda tam ihtiyacınız olan isabettir.

öz savunma

Saldırganın başına, çene veya burnuna kemerli bir hareketle vurun. Bundan sonra, saldırgan birkaç adım geriye atacaktır. Sonrasında karnına veya göğsüne vurun. Dirsek isabetleri o kadar güçlüdür  ki rakibin yönünü değiştirir.

7. Eğer Duvara Yaslanmış Olursanız:

Saldırganların kurbanlarını köşeye sıkıştırmaya veya onları bir duvara itmeye çalışması sıklıkla olur. Bu durumda öz savunma için  en savunmasız yerleri hatırlamanız ve durumunuza bağlı olarak bunlardan birine vurmanız gerekiyor.

öz savunma

Eğer Saldırganın her iki kolu da havadaysa, avucunuzu düzeltin ve koltuk altından vurun.

Kollarınıdan biri aşagıdaysa rakibine göğüs, boyun veya çenesinde vurma şansı vardır.

Ancak en etkili ve en güçlü vuruşlardan biri kafanızın vurduğu bir vuruş. Rakibinizden daha düşük olmak için biraz çömel. Sonra hızlıca atlayın ve alnınızla çeneye vurun. Bu hareket saldırganın dikkatini dağıtmakta ve size kaçma şansı verecektir.

Umarız bu hareketleri hiç kullanmak zorunda kalmazsınız, ancak kendinizi tehditkar bir durumda bulursanız, savunmasız alanları unutmayın!

Kaynak: brightside

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
14
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Ozge Tan