2018’de Bilimsel Gelişmeler Neler Oldu? Bilim Alanında Yaşanan 10 Gelişme

3 dakikada okuyabilirsiniz


2018'de Bilimsel Gelişmeler
2018'de Bilimsel Gelişmeler

2018’de Bilimsel Gelişmeler Neler Oldu? Bilim Alanında Yaşanan 10 Gelişme

2018’de Bilimsel Gelişmeler Neler Oldu? 2018 yılı bilim dünyası için epey verimli ve hareketli geçmişe benziyor. 2018’de neler keşfedildi? 2018 bilimsel gelişmeler neler? 2018’de neler bulundu? 2018’de neler icat edildi? 2018’de neler yaşandı? Bu senenin en ilginç buluşlarının bir kısmını sizler için derledik. Gelecek senenin yepyeni keşiflerle ve buluşlarla daha da dolu olmasının temenni ediyoruz.

1. Dünyanın İlk Yapay Zeka Spikeri

2018'de Bilimsel Gelişmeler

Çin’de gerçek spikerler model alınarak oluşturulan dünyanın ilk yapay zeka spikeri Çin’de gerçekleşen Dünya İnternet Konferansı’nda tanıtıldı.

2. Dünyanın En Eski Gemi Enkazı Karadeniz’de Keşfedildi

2018'de Bilimsel Gelişmeler

Arkeologlar dünyanın bilinen en eski gemi enkazını Karadeniz’de keşfetti. Karadeniz Deniz Arkeolojisi Projesi ekibi 23 metre boyundaki gemiyi Bulgaristan açıklarında keşfetti. Arkeologlar keşfedilen geminin yaklaşık 2400 yıllık olduğunu ve Antik Yunan döneminde ticaret faaliyetler için kullanıldığını belirtti.

3. Kayseri’de 7,5 Milyon Yıllık Fosil Keşfi

2018'de Bilimsel Gelişmeler

Yedi buçuk milyon yıllık fil veya file benzeyen bir canlıya ait olduğu düşünülen bir boynuzlu memeli fosili Kayseri’de keşfedildi.

“İnce Fikirlerini Buluşlarına Yansıtan Kadın Mucitler” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

4. İki Bin Yıllık Lahit

2018'de Bilimsel Gelişmeler

Mısır’ın İskenderiye kentinde yaklaşık iki bin yıllık olduğu düşünülen bir lahit keşfedildi. Lahidin kapağının açılması durumunda içindeki lanetin dışarı çıkıp tüm dünyayı etkileyeceği iddia edilmesine rağmen lahit açıldı ve fotoğrafları yayınlandı.

5. 5000 Yıl Önce Kurban Edilen Çocuklar Siirt’te Bulundu

2018'de Bilimsel Gelişmeler

Siirt’te yaklaşık 5000 yıl önce öldürüldükleri tespit edilen çocuk iskeletlerine rastlandı. Siirt’te bulunan Başur Höyük ’te açılan bir mezarın hemen dışında ise 11-12 yaşlarındaki çocuklara ait olan iskeletler bulundu. Çocuk iskeletlerinde yapılan incelemeler sonucunda bu çocukların kafataslarına aldıkları kasıtlı bir darbe sonucu ölmüş oldukları tespit edildi. Uzmanlar bu çocukların geçmiş dönemdeki bazı inançlar nedeniyle kurban edilmiş olabileceklerini belirtti.

6. Piramitlerin Yapımında Kullanılan Rampa Sistemi Bulundu

2018'de Bilimsel Gelişmeler

İngiliz ve Fransız arkeologlar, Mısır’da bulunan antik taş ocağı Hantub’da yapılan incelemeler esnasında piramitlerin inşasında kullanılmış olabileceği düşünülen bir rampa sisteminin kalıntılarına rastladı. Bulunan kalıntının Büyük Giza Piramidi’nin yapıldığı döneme ait olduğu düşünülüyor.

“Medeniyetin Beşiği Mezopotamya’dan Günümüze Ulaşan 12 Buluş” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

7. Anında Çeviri Yapabilen Kulaklık

2018'de Bilimsel Gelişmeler

37 dilde anında çeviri yapabilme özelliği bulunan kablosuz kulaklıklar insanlığın hizmetine sunuldu.

8. Jüpiter’in 12 Uydusu Keşfedildi

2018'de Bilimsel Gelişmeler

Araştırmacılar Jüpiter’in yörüngesinde 12 yeni uydu keşfetti. Keşfedilen uydulardan dokuzunun gezegenin dönüş yönüne ters, üçünün ise gezegen ile aynı yönde yol aldığı tespit edildi.

9. Beşiktaş’ta Bulunan 5500 Yıllık Figürler

2018'de Bilimsel Gelişmeler

İstanbul Beşiktaş’ta yapılan metro kazıları esnasında ortaya çıkan bir mezarın içinden insan şeklinde 5500 yıllık iki adet figür bulundu.

“6 Fotoğrafta Biz de İnsan mıyız Dedirtecek Birbirinden İnsansı Robotlar” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

10. Antalya’da Viking Kılıcı Bulundu

2018'de Bilimsel Gelişmeler

2018’de Bilimsel Gelişmeler içeriğimizin son maddesine geldik. Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Patara Antik Kenti’nde yürütülen çalışmalar esnasında dokuzuncu veya onuncu yüzyıldan kaldığı düşünülen bir Viking kılıcı bulundu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke