2000’lerin Başında Bilgisayarların Vazgeçilmezi Olan 8 Şey

3 dakikada okuyabilirsiniz


Şimdilerde hayatımızın merkezi haline gelmiş olan bilgisayarlar her geçen gün değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. İnternetin ve kişisel bilgisayarların hayatımıza girdiği ilk önemler olan 2000’lerin başında oldukça popüler olup şimdi ise çoğunlukla sadece bilgisayar tarihinin tozlu raflarına kaldırılmış olan 8 şeyi sanal dünyanızda nostaljik bir yolculuk yaşamanız için derledik.

1. mIRC

İnternet üzerinden mesajlaşma mecralarının atasıydı mIRC. O zamanlar uzay çağına adımımızı atmışız gibi hissettiren bu konsept şimdi ne kadar da ilkel görünüyor…

2. MSN

Chat konseptinin şüphesiz en efsane programıydı MSN. Hala hepimizin kulaklarında mesaj sesi, gözlerinin önünde ‘Ne dinliyor’ özelliği… Whatsapp şimdi size daha fazlasını sağlıyor olabilir ama karşınızdakinin ekranını kilitleyene kadar titreşim göndermenin verdiği his bambaşkaydı o zamanlar…

3. Altavista

Şimdilerde her şeyi “Google’lıyoruz” ama 2000’lerin başında bir görev Altavista’nındı. İlk göz ağrımız, tacı elinden alınmış emektar arama motorumuzdu Altavista.

4. Pinball

Çevirmeli bağlantının koptuğu o elim dakikalarda imdadımıza Pinball yetişirdi. İnternetin yavaşlığının getirdiği siniri bir anda alıp götüren Pinball’a ok tuşlarını kıracak kadar odaklandığımız da doğrudur. Bilgisayar oyunlarının grafikleri o zamandan bu zamana değişmiş olabilir ama o topu düşürmeden puan sekmesine çarptırmanın verdiği mutluluk bambaşkaydı.

5. Limewire

Müzik kütüphanemizi genişletmek istediğimizde imdadımıza yetişen Limewire bizim için inanılmaz bir risk faktörüydü. Virüs olmayan şarkıyı bulabilmenin getirdiği rahatlama atmak zorunda kaldığımız formatların hüznünü alır götürürdü.

6. Winamp

E müziği indirdiysek, bir de dinlemek gerek. O zamanlar gözümüze uzay mekiği kumanda sistemi gibi görünen Winamp’ta şarkılarımızı sıralar ondan sonra da başına oturup çok anlıyormuşuz gibi ses dengeleme çubuklarıyla oynardık.

7. Myspace

Facebook, Twitter, Instagram gibi mecralar ortalarda yokken hepsinin işlevini tek başına içerisinde toplamış olan Myspace bizleri ‘sosyal medya hesabı açma’ kavramına tanıştırmış olan siteydi. İlk profil fotoğrafını Myspace’e yüklemiştik, ondan sonra sosyal medya yürüdü gitti…

8. Napster

Metallica’nın baskılarına dayanamayıp yok olup giden Napster bir zamanlar dosya alışveriş imkanını sağlayan popüler bir mecraydı. Her müziği indirmenin yeni bir virüs riski olduğu bu yıllarda sağlam olduğu bilinen müzikleri tanıdıklarımızdan almak çok önemli bir sosyal hareketti üstelik.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
10
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
4
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
3
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
ELSa