16 Yaşındaki Türk Genç İşaret Dilini Çeviren Yazılım Geliştirdi

2 dakikada okuyabilirsiniz


Microsoft’un “Yılın En Başarılı Kadın Girişimcisi” seçtiği 16 yaşındaki lise öğrencisi Neval Çam,  Stanford Üniversitesi’ne tam burslu olarak kabul edildi.

Neval Çam, işitme engelliler için işaret dili tercüme yazılımı geliştirdi. Bu yazılım işitme ve konuşma engelli kişilerin işaret dili bilmeyenlerle rahat ve verimli iletişim kurabilmelerini sağlıyor. Leap Motion teknolojisiyle geliştirilen ve akıllı telefon ve tabletlerle de kablosuz olarak uyumlu olan tercüme cihazı, engelli vatandaşların günlük hayatını oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Stanford Üniversitesi’nden %100 Burs Kazandı

Yaptığı projeler sayesinde öğrendiği bilgileri aktif bir şekilde kullanabildiğini gösteren Neval, bu sene liseyi bitirdikten sonra seneye Stanford Üniversitesi’nde tam burslu olarak üniversite hayatına başlayacak. Yapay zekâ üzerine çalışmak istediğini söyleyen Neval, Stanford Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde Bilgisayar Bilimleri üzerine bir lisans eğitimi alacak.

Her Şeyin Not ve Puan Olmadığını Gördük

Neval Çam’ın bu başarısıyla gördük ki okullara giriş sınavlarının etkisi bir yere kadar. Önemli olan edindiğimiz bilgilerle ortaya bir ürün çıkarmak ya da bilgimizi diğerlerine aktarabilmek. Ancak şu da unutulmamalıdır ki Neval, Bahçeşehir Fen ve Teknolojisi Lisesi’nde eğitim görüyor yani bu okula da bir puanla giriliyor. Ancak puanla, bilgi birikimiyle girdiği bu okulda somut bir fayda üreterek geçirmiş yıllarını.

Vizyonlu Gençlere İhtiyacımız Var

Yapay zekâ, yazılım, sanal gerçeklik gibi kavramlara yabancı olmayan hatta sürekli içinde olan gençler sayesinde ülkemizdeki teknolojik eksiklik giderilebilir. Türkiye yeni teknolojilere çok kolay adapte olabilen bir ülke olsa da teknoloji üretme açısından, son yıllarda büyük gelişme gösterdiyse de, aynı başarıya sahip değil. Tüketici konumundan üretici konumuna geçmek için daha çok öğrenmemiz ve öğrendiklerimizi hayata geçirmemiz gerekli. En önemlisi de Neval gibi genç değerlere her zaman büyük destek vermeliyiz. Neval, verdiği bir röportajda şöyle söylüyor: “Eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri döneceğim. Kendi ülkeme kendi insanlarıma faydalı olmak istiyorum.”

Ülkesine katkı sağlamak isteyen gençler oldukça sırtımız yere gelmeyecek…

Tebrikler Neval!

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Betuldediki